Współczesny człowiek ma na głowie dziesiątki rzeczy do zrobienia. Praca, dom, dzieci – wszystko to skutkuje stresem. Ale czym on tak naprawdę jest? Stres jest reakcją organizmu na różnego rodzaju doświadczenia. Może być to nadchodzący egzamin na prawo jazdy, rozmowa o pracę czy też nawet wyjście ze znajomymi. Nie można określić uniwersalnego powodu tego zjawiska, gdyż każdy człowiek reaguje w inny sposób na różne sytuacje. Stres dzieli się na dwa rodzaje: pozytywny oraz negatywny.
Ten pierwszy towarzyszy nam zazwyczaj przed ważnymi dla nas wydarzeniami i ma za zadanie zmotywować nas do działania. Jego objawami może być na przykład łatwiejsza zdolność do skupienia się czy też większa wydolność fizyczna. Natomiast stres negatywny pojawia się, gdy jego uczucie towarzyszy nam przez dłuższy czas. Wtedy też zaczyna on działać demotywująco. Jego objawami są najczęściej drażliwość, obniżona odporność, zaburzenia snu czy też w skrajnych przypadkach myśli samobójcze. Jest wiele sposobów radzenia sobie z nim, jednak nie wszystkie są korzystne dla naszego zdrowia.
Korelacja między uzależnieniem a chronicznym stresem
W czasie, gdy pojawia się negatywny stres, człowiek pod jego wpływem jest znacznie bardziej chętny do zażywania różnych używek. Należą do nich między innymi: kofeina, alkohol, tytoń, różnego rodzaju narkotyki czy też leki. Z tego też powodu często dochodzi do uzależnienia. Warto zdefiniować także to pojęcie, by móc prawidłowo rozpoznać takie zjawisko. Uzależnienie jest bowiem nabytym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, kiedy to człowiek czuje się przymuszony do robienia określonej czynności lub też stosowania jakiejś substancji chemicznej. Profesjonalnym leczeniem uzależnień zajmują się najczęściej specjalistyczne ośrodki odwykowe, które pomagają ludziom z ich poważnym problemem. Najczęściej sami chorzy nie są w pełni świadomi swojego stanu, stąd ważnym aspektem jest świadomość objawów i ich obserwacja. Bagatelizowanie choroby może mieć opłakane skutki, dlatego najważniejsza jest szybka reakcja. Szczególnie poważne może być przedawkowanie leków, którym teraz zajmiemy się bardziej szczegółowo.
Lekomania, czyli uzależnienie od leków
Osoba chorująca na lekomanię jest uzależniona od środków farmaceutycznych. Jednym z jej rodzajów jest lekomania środków bólowych. Osoba chora odczuwa potrzebę zażywania ich w czasie odwyku lekowego. Podobne zjawisko występuje przy paleniu papierosów czy też alkoholizmie. Leki przeciwbólowe mogą uzależniać dokładnie tak samo jak substancje zawarte chociażby w narkotykach, stąd nie wolno ignorować pierwszych objawów. Należą do nich między innymi:
- przyjmowanie coraz to większych dawek środka farmaceutycznego,
- niekontrolowana potrzeba zdobywania danego leku,
- przedłużenie kuracji danym lekiem, niezgodnie z zaleceniami lekarza,
- objawy na tle psychicznym takie jak: lęk, drażliwość, nerwowość czy też huśtawki emocjonalne.
Jeśli zauważymy któryś z powyższych objawów, warto jest wybrać się na konsultację ośrodka terapii w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia uzależnień od leków. Jest to o tyle ważne, by nałóg ten nie odbił się na zdrowiu pacjenta. Lekarstwa przeciwbólowe bowiem swoim działaniem często powodują zmiany w obrębie działania synaps. W wielu przypadkach blokują one receptory dla neuroprzekaźników, dzięki czemu impuls nerwowy nie jest przenoszony na kolejne neurony, a tym samym człowiek nie odczuwa bólu. Przy długotrwałym ich stosowaniu jednak może dojść do nieodwracalnych problemów z przewodnictwem nerwowym, a tym samym wieloma zaburzeniami.
Gdzie udać się na leczenie?
Uzależnienie od leków przeciwbólowych jest poważnym problem, stąd konieczna wręcz jest pomoc specjalisty. Leczenie odbywać się może w specjalnym centrum psychoterapii, gdzie pod okiem lekarzy i psychologów pacjent dochodzi do zdrowia. Nie warto podejmować ryzyka myśląc sobie: „A może uda mi się samemu rozwiązać problem?”. Lekomanię należy potraktować w taki sam sposób jak alkoholizm, narkomanię czy uzależnienie od tytoniu, a tym samym podjąć podobne, poważne kroki w jej leczeniu. Co jeśli jednak chory boi się udania na specjalistyczne leczenie?
To nie jest powód do wstydu…
Udanie się do ośrodka odwykowego wcale nie jest powodem do wstydu, wbrew opinii często panującej w społeczeństwie. Przeciwnie, podjęcie świadomego kroku w zwalczeniu swojego nałogu jest kluczowe w wyjściu z niego. Warto więc pomyśleć o naszych bliskich, znajomych, gdyż wszelakie uzależnienie także odbijają się na ich życiu. Najważniejszym jest przede wszystkim uświadomienie sobie o swoim nałogu, a następnie odnalezienie motywacji, by doprowadzić do jego leczenia. Natomiast, z drugiej strony najgorszą możliwą opcją jest pozostawienie osoby chorej samej, licząc, że rozwiąże swoje problemy. W dzisiejszych czasach uzależnienia przestają być tematem tabu, a wszelkie ośrodki i centra ich leczenia czekają otworem na pacjentów. Pamiętajmy więc, by dbać o naszych bliskich, nie tylko w sprawie uzależnień, lecz w ogólnym tego słowa znaczeniu, gdyż nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie potrzebują naszej pomocy.