Jonizator klimatyzacja jak działa?

Obecnie wielu producentów oferuje modele klimatyzatorów – systemów split z jonizacją powietrza, co powoduje gorącą debatę między zwolennikami tego pomysłu a jego przeciwnikami. Jedni uważają jonizator za uniwersalne błogosławieństwo, drudzy za banalny chwyt marketingowy. W rzeczywistości systemy jonizacji powietrza mają wiele zalet, które warto poznać. Jonizator nasyca powietrze w pomieszczeniu ujemnie naładowanymi atomami (jonami) tlenu, tworząc uczucie świeżości, jak po burzy lub w górach.

Czy jonizator jest potrzebny w klimatyzacji?

JAKI RODZAJ KLIMATYZACJI DLA DOMU WYBRAĆ?Cechą klimatyzacji domowej nowej generacji jest obecność funkcji jonizacji powietrza. Jakiś czas po pojawieniu się sprzętu nowego formatu jego właściciele zostali podzieleni na dwa przeciwstawne obozy. Jedni udowadniają przydatność i skuteczność dodatkowej funkcji, inne wręcz przeciwnie. Który jest poprawny? Jedno jest pewne – ostateczny wybór zawsze należy do kupującego. Przede wszystkim trzeba wiedzieć – jonizator w klimatyzacji jak działa? Z reguły jonizator jest częścią wewnętrznego bloku systemu dzielonego. Wysokie napięcie wytworzone między elektrodami sprzyja rozkładowi cząsteczek pary wodnej w powietrzu na jony o ładunku ujemnym i dodatnim (O2-) i (H+). Uwolnione aniony stopniowo wypełniają całą powierzchnię pomieszczenia. Nowoczesna klimatyzacja do mieszkania jest w stanie wytworzyć gęstość cząstek 20 tysięcy anionów na centymetr sześcienny. W przybliżeniu, gęstość ta jest porównywalna z naturalnym czystym leśnym powietrzem, w którym swobodnie oddychamy.

Podsumowanie zasady działania jonizatora w klimatyzatorze:

  • Moduł jonizacji znajduje się pośrodku jednostki wewnętrznej systemu split lub klimatyzatora
  • Między elektrodami modułu powstaje wysokie napięcie, które wpływa na parę wodną
  • Para rozkłada się na jony dodatnie (H+) i naładowane ujemnie (O2-)
  • Aniony opuszczające klimatyzator są rozprowadzane po całej powierzchni klimatyzatora.

Powszechnie uważa się, że brak anionów może negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka. Jest to szczególnie typowe dla pomieszczeń zamkniętych, miejsc, w których praca jest wykonywana w warsztatach do produkcji mikroukładów itp. Wielu twierdzi, że wzrost liczby ujemnie naładowanych jonów w powietrzu może ożywić, poprawić nastrój i samopoczucie.Takie urządzenia działają sprawnie, jedna w przypadku nieprawidłowości nie ma problemu z naprawą klimatyzacji z jonizacją powietrza, wystarczy zadzwonić do firmy, która zajmuje się takim sprzętem profesjonalnie.

Korzyści płynące z jonizacji powietrza

Dlaczego klimatyzator potrzebuje jonizatora powietrza? Na to pytanie odpowiedziały już dziesiątki tysięcy ludzi korzystających z klimatyzacji domowej, którzy celowo zastąpili konwencjonalne modele klimatyzatorami jonizującymi, oczyszczającymi powietrze. Jest wiele faktów sugerujących, że dodatkowa jonizacja może być niezwykle korzystna. Zwłaszcza w dużych miastach. Pogorszenie warunków naturalnych nieuchronnie prowadzi do wzrostu odsetka urodzeń dzieci z osłabionym układem odpornościowym. Często mają nasilone objawy reakcji alergicznych i zaburzeń psychicznych. Jonizatory klimatyzacji do domu mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Nasycenie powietrzem jonami powietrza poprawia sen, a w efekcie sprzyja funkcjonowaniu układu nerwowego. Odkryto kolejną przydatną właściwość jonizacji – poprawę działania przeciwbakteryjnego. Podczas ruchu anionów napotykają różnego rodzaju zarodniki i bakterie. W wyniku interakcji powstają grupy hydroksylowe, które mogą zniszczyć powłokę bakterii i ją zneutralizować. Ta sama zasada współdziałania leży u podstaw eliminacji nieprzyjemnych zapachów i dymu tytoniowego. Jony naładowane ujemnie rozkładają cząsteczki zapachu na związki nieszkodliwe dla organizmu. Wystarczy włączyć jonizator na 5-6 minut, aby nieprzyjemne zapachy i dym całkowicie zniknęły. I oczywiście nie można nie zauważyć korzystnego wpływu jonizatora klimatyzacji domowej na szereg niebezpiecznych lub niepożądanych związków chemicznych – aerozole, rozpuszczalniki itp. Jednocześnie należy pamiętać, że efektywność jonizacji powietrza w pomieszczeniu bezpośrednio zależy od rodzaju i klasy klimatyzatora. Ponadto taki sprzęt jest w stanie nie tylko zapewnić poczucie powietrza po burzy, ale także dogłębnie je oczyścić dzięki zainstalowanemu fabrycznie filtrowi plazmy.

Często zadawane pytania:

Co oznacza jonizacja w klimatyzatorze?

Taki klimatyzator daje ujemny ładunek, w wyniku, czego kurz osadza się na ścianach i podłodze, nie zawiesza się w powietrzu iw efekcie nie osadza się w płucach ludzi. Ponadto funkcja jonizatora zmniejsza napięcie elektrostatyczne, które wytwarza się w urządzeniach gospodarstwa domowego.

Jaka jest ich zasada działania?

Jonizatory uwalniają niezwiązane elektrony, które łączą się z cząsteczkami neutralnego tlenu w celu jonizacji. Tym samym powietrze wzbogacone ujemnie naładowanymi jonami korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie. Czysta ekologia jest teraz dostępna nawet w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie zanieczyszczenie gazami ze spalin czasami przekracza normę. Klimatyzacja do domu o działaniu jonizującym i antybakteryjnym, z możliwością oczyszczania powietrza jest już w wielu w mieszkaniach.