Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną

Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną : odpowiednia odzież BHP jest bardzo ważna dla każdego, kto poważnie traktuje swoją pracę. Każdy zawód jest na swój sposób niebezpieczny. Niektóre obciążają psychicznie i na to po prostu trzeba być odpornym, natomiast inne stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia fizycznie i na to jest pewne rozwiązanie, czyli dobra odzież BHP. Warto w taką zainwestować, nawet jeśli trochę ona kosztuje, ponieważ któregoś dnia, może ochronić przed naprawdę groźnymi obrażeniami.

Jak wybrać odpowiednią odzież?

Jeśli szukamy dla nas dobrej odzieży do pracy, to powinniśmy przeznaczyć sobie na takie przygotowania kilka godzin. O ile nie pracujemy w jakiejś firmie, która już ma dla nas gotowy zestaw, to warto samodzielnie się w takowy wyposażyć, aby mieć pewność, że już pierwszego dnia pracy będziemy dobrze przygotowani i nic nam nie będzie grozić. Samodzielne kupno takiego zestawu odzieży BHP jest również dobry, gdy uznamy, że odzież, którą otrzymujemy w pracy, nie jest najlepszej jakości i nie do końca dobrze nas uchroni przed zagrożeniami w pracy.

Przede wszystkim odzież BHP powinna być dostosowana do tego, jaki mamy charakter pracy. Taką odzież dzielimy między innymi na roboczą i ochronną. Ta pierwsza ma służyć jedynie do tego, by chronić przede wszystkim od zabrudzeń, ma być czymś, co zastąpi nam codzienną odzież. Natomiast ta druga jest po to, aby chronić nas przed wszystkimi zagrożeniami, przez które może nastąpić uszczerbek na naszym życiu i zdrowiu.

Polecamy :

szkolenia BHP online

Czyli wybierając odzież, już na samym początku musimy dokładnie wiedzieć, do czego ma ona nam tak dokładnie służyć. Często jest tak, że dla konkretnej grupy zawodowej przewidziana jest konkretna odzież. Dlatego też lekarze i pielęgniarki, czy też laboranci mogą mieć podobnie wyglądającą odzież, lecz jednak różniącą się na przykład składem i chroniącą przed innymi substancjami. W przypadku strażaków, czy też żołnierzy również możemy mówić o podobnej odzieży, na przykład pod względem masywności, lecz każdy przedstawiciel tych grup również ma zupełnie inną odzież, jeśli chodzi o jej funkcjonalność. Bardzo ważne jest to, by jak najlepiej ona spełniała swoje zadanie, by jak najlepiej chronić przed tym, co stanowi największe zagrożenie. W takiej odzieży BHP warto określić obszary, które na przykład mogą być bardziej zagrożone, czyli nogi, ręce, głowa i tak dalej i dodatkowo wzmocnić te obszary. Warto również zadbać o wzmocnione na przykład szwy. Może dla niektórych są to drobnostki, jednak jest to bardzo ważne, by odzież była jak najmocniejsza. Przecież to właśnie dzięki niej można przykładowo ochronić się w jakiejś ciężkiej sytuacji. Bardzo ważne jest to, by taka odzież BHP była wykonana z odpowiedniego materiału, ponieważ konkretne elementu materiału mogą chronić przed ogniem, cieczami żrącymi, czy po prostu nawet przed deszczem. Odzież ochronna to może być kombinezon, spodnie, kurtka, a mogą być po prostu buty, czy też kamizelka odblaskowa. Odzieżą BHP można nazwać wszystko, co będzie w jakikolwiek sposób chroniło pracownika pod względem ochrony jego życia, zdrowia, lecz także przed zbędnymi zabrudzeniami i zabezpieczy ciało przykładowo przed kontaktem z olejami, albo nie pozwala ślizgać się na powierzchniach śliskich, który może nie brakować, przykładowo w warsztacie samochodowym.

Odzież jednak prócz spełniania takiej funkcji, jak zabezpieczenie, powinna również mieć w sobie nieco elementów funkcjonalnych, takich jak na przykład zapinane kieszenie i tym podobne. Dzięki temu można przy sobie nosić potrzebne, małe przedmioty, po które nie będzie trzeba ciągle się cofać i które po prostu cały czas są przydatne. Chowając je do takich kieszeni, można spokojnie zająć się pracą, a w razie potrzeby tylko wystarczy sięgnąć do kieszeni i po kłopocie.

Jeśli chodzi o odzież BHP, to często można na niej spotkać logotypy różnych firm. Oczywiście jest to dobry sposób na reklamę, lecz powinno to być przemyślane. Jeśli już komuś naprawdę zależy na tym, aby na ubraniu była reklama jego firmy, to nie materiał, czy też substancja, z której reklama została wykonana, nie powinna obniżać cech odzieży BHP, nie powinna sprawiać, że odzież chroniąca przed ogniem stanie się łatwopalna, czy też będzie zbierać ładunki elektromagnetyczne w pracy, w której do tego nie powinno dochodzić. Dlatego zawsze należy przemyśleć to, czy taka reklama w ogóle może zostać zastosowana.

Kupując odzież BHP, nie kierujmy się tym, jak ona wygląda, czy też ile kosztuje. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej jakość. Nie kupujmy ubrań, które są słabej jakości i tylko wyglądają na takie, które mogłyby nas ochronić, Takie działanie nie ma sensu, ponieważ i tak nie przyniesie oczekiwanych skutków. Dlatego czasem warto wydać więcej, a mieć pewność, że w razie wypadku nic nam się nie stanie, niż kupić coś słabego i potem żałować tej decyzji.