Jak wybrać komponenty do komputera do gier?

Niezależnie od tego, czy grasz na konsolach, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z grami, pamiętaj, że najlepiej grać na PC. Na PC możesz zagrać w każdą grę. Masz do wyboru szeroki wachlarz urządzeń peryferyjnych. Gry PC często kosztują mniej niż na konsolę. Kupowanie komputer do gier nie zawsze jest proste. Niektóre firmy sprzedają przestarzałe systemy. Starannie sprawdzaj oferty. Wtedy nie popełnisz błędu i nie zmarnujesz pieniędzy. Nie będziesz się też niepotrzebnie stresować.

Zwróć uwagę na procesor

W przypadku dedykowanej konsoli do gier dokładnie wiesz, co dostajesz. Niezależnie od tego, czy jest to Xbox One, Play Station 4 czy Nintendo Switch, możesz liczyć na spójność sprzętu.  Możesz być pewny, że procesor konsoli pozwoli na uruchomienie gry. Niestety nie zawsze tak jest w przypadku PC. Aby obniżyć cenę sprzętu, niektórzy producenci nie podają dokładnych informacji o wydajności procesora.
Oczywiście pamiętaj o tym, aby wybrać procesor AMD lub Intel. Pamiętaj, że jeśli kupisz przestarzały, jednordzeniowy procesor, nie będziesz później zadowolony. Możesz mieć spore problemy, aby uruchomić nawet mało wymagające gry. Dlatego upewnij się, że kupujesz komputer z procesorem, obsługującym nawet złożone obliczenia. Wtedy możesz wybierać tytuły gier AAA.

RAM

Pamięć RAM (pamięć o dostępie swobodnym) jest ważniejsza w grach komputerowych niż kiedykolwiek wcześniej. Gry komputerowe przechowują pliki i informacje, których potrzebują do szybkiego dostępu do pamięci RAM. Im więcej pamięci RAM ma komputer do grania, tym szybciej można załadować takie rzeczy jak tekstura w grze. Jeśli nie masz wystarczającej pamięci RAM dla gry, możesz obniżyć całkowicie wydajność. Dlatego, gdy gra nie ma dostępnej optymalnej ilości dostępnej pamięci RAM, korzysta z tzw. pliku stronicowania na dysku twardym komputera. Dyski twarde są prawie zawsze wolniejsze od pamięci RAM.
Gdy gra musi pobierać zasoby z dysku twardego, trwa to dłużej. W przypadku słabej pamięci RAM, gry mogą mieć problemy z ładowaniem tekstur lub obszarów świata gry. Dlatego możesz się napotkać na różnego rodzaju problemy. Upewnij się, że kupujesz system z wystarczającą ilością pamięci RAM. Obecnie 8 GB pamięci RAM powinno być absolutnym minimum. I nawet ta ilość szybko staje się niewystarczająca. Dlatego lepiej od razu wybierz 16 GB pamięci lub więcej.

Karta graficzna

Podobnie jak w przypadku procesorów, niektórzy producenci gier komputerowych proponują określoną kartą graficzną. Najlepiej zdecyduj się na kartę Nvidia GeForce lub AMD Radeon. Możesz wybrać kartę graficzną wbudowaną w płytę główną. Jeśli zamierzasz wskoczyć w świat gier komputerowych, ważne jest, abyś zapoznał się z kartami graficznymi. Nvidia i AMD są dwiema wielkimi nazwami na rynku. Warto zwrócić szczególną uwagę na systemy, które zawierają przynajmniej Nvidię GeForce 1060 lub AMD RX 580. Im wyższej jakości kartę wybierzesz, tym lepiej.

Nie kupuj komputera, którego w przyszłości nie będziesz mógł rozbudować

Nie kupuj komputera, którego w przyszłości nie będziesz mógł rozszerzyć. Jeśli kupujesz model, który nie pozostawia wiele miejsca na rozbudowę, pozostawiasz sobie mniej opcji.
Karty graficzne są coraz większe. Najlepszej jakości karty mogą zajmować tyle, co dwie stare karty i wyposażone są we własne systemy chłodzenia. Są ogromne. Jeśli kupisz mały komputer do gier, zmniejszasz sobie szansę na dopasowanie nowszych komponentów. Dopasuj rozmiar do mocy.

Upewnij się, że producent oferuje system operacyjny

Niektóre firmy z branży komputerowej będą starały się uzyskać przewagę cenową, całkowicie wyłączając system operacyjny z pakietu. Niektórym graczom może to nie przeszkadzać, ponieważ mogą mieć kopię systemu Windows. Jeśli jednak kupujesz komputer po raz pierwszy i nie masz zapasowej licencji Windows. zwróć na to uwagę. Oszczędź sobie kłopotu. Upewnij się, że do komputera dołączony jest system Windows i zainstalowany na komputerze do gier.

Komputer z napędem dyskowym

Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, takim, w którym rynki gier online, takie jak Steam i Origin, umożliwiają pobieranie gier bez wychodzenia z domu. Coraz rzadziej decydujemy się na gry na płycie. Mimo to, niektórzy gracze lubią kupować gry na DVD lub Blu-Ray. I często są zszokowani, gdy stwierdzają, że kupując komputer do gier, nie mają gdzie umieścić tych płyt. Napęd dyskowy może być przydatny do grania, oglądania filmu lub słuchania muzyki. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność.

Sprawdzaj opcje łączności

Ogromna ilość gotowych komputerów do gier nie jest wyposażona w zintegrowane WiFi. To oznacza, że musisz kupić własną kartę lub kartę WiFi. Prawdopodobnie napotkasz ten sam problem, jeśli korzystasz z urządzeń peryferyjnych Bluetooth, takich jak zestawy słuchawkowe lub gamepady. Wiele komputerów do gier nie oferuje technologii Bluetooth. Zwróć uwagę na opcje łączności oferowane przez system, gdy chcesz go kupić. Jeśli takie rzeczy jak WiFi i Bluetooth nie zostaną wbudowane, poniesiesz dodatkowe koszty, dodając te funkcje samodzielnie. Stracisz więcej czasu na rozbudowę komputera.