Jazda konna to piękny sport. Pozwala się odprężyć, spędzić czas na świeżym powietrzu, dla dziecka to świetna okazja do nauki opieki nad zwierzęciem i swoista terapia. Jeździectwo wykonywane może być zarówno sposób rekreacyjny, jak i profesjonalny oraz zawodowe. Jest to też sport, który można uprawiać w każdym wieku.
Bez względu na to, jaką formę uprawiania jeździectwa wybierzemy, musimy pamiętać o odpowiednim sprzęcie dla jeźdźca i dla konia. Tylko połączenie tych dwóch zapewni nam bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Zadba też o zwierzę i nie pozwoli na zrobienie mu krzywdy.
Z racji faktu, że jazda konna zyskała mocno na popularności w ostatnich latach, obecnie na rynku mamy szeroki wybór sprzętu dla jeźdźca. Składa się on z elementów podstawowych oraz zaawansowanych. Podstawę stanowią ubrania, specyficzne do tej dzieciny sportu. Różnią się tez w zależności od przeznaczenia: mogą być treningowe bądź konkursowe. Najbardziej znane elementy garderoby, nawet wśród osób nie mających styczności z tym sportem, są buty, nazywane sztybletami. Wykonane są najczęściej ze skóry i mają mały obcas, potrzebny do odpowiedniego ustawienia nogi w strzemionach. Same sztyblety, które są wysokie do kostki, są dobre do jazdy latem oraz w ciepłe dni. Zimą zamienia się je na wysokie oficerki z ciepłymi skarpetami. Można też do sztybletów dokupić eleganckie oficerkowe sztylpy, dobrze dopasowane do nogi, które mogą być zapinane z tyłu na suwak.
Zastanawiając się, które z nich są najlepsze do jazdy konnej, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jak często i długo jeździmy. Czy to będą buty dla dziecka, którego noga rośnie w zastraszającym tempie czy dla osoby dorosłej. U dorosłych, którzy jeżdżą już dłuższy czas, i zadarły sobie pięty nie jedną parą sztybletów, warto zainwestować w klasyczne oficerki. Przy wybieraniu odpowiedniego sprzętu dla jeźdźca trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest but. Najczęściej polecane są te wykonane z miękkiej skóry cielęcej, które bardzo szybko, łatwo i odpowiednio ułożą się na stopie. Będą też zapobiegać wszelkim otarciom i odciskom. Są łatwe w opiekowaniu: nie wymagają ciężkiego pastowania i przez dłuższy czas będą zachowywały lśniący połysk. Minusem jest ich stosunkowo wysoka cena. Ich tańszym odpowiednikiem są buty wykonane ze skóry bydlęcej. Te dużo wolniej i trudniej przystosowują się do stopy, ale po pewnym czasie są równie wygodne jak buty wykonane ze skóry cielęcej. Najtańszą opcją są buty ze skóry natłuszczanej, ekologicznej czy gumowe. Ich największym minusem jest fakt, że w takich butach stopy mocno i szybko się będą pocić, co bardzo indukuje otarcia.
Kolejnym elementem sprzętu dla jeźdźca są bryczesy, czyli spodnie, pomagające prawidłowo dosiąść wierzchowca. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów technicznych. Muszą być elastyczne i dobrze dopasowywać się do ciała oraz nie krępować ruchów. Są tak uszyte, aby nie uwierać podczas przejażdżki. Szwy w takich spodniach znajdują się tylko po zewnętrznej stronie nogawki. Bryczesy posiadają tzw. leje. Są to specjalne wzmocnienia, skórzane lub materiałowe doszyte na kolanach lub na całej powierzchni stykania się bryczesów z siodłem.
Nie mniej ważny jest kask – gwarancja bezpieczeństwa naszej głowy. O ile w początkowo można go wypożyczyć ze szkółki, tak zakupienie własnego może przyprawić o ból głowy. Co ważne: wszystkie kaski dopuszczone do sprzedaży posiadają odpowiednie atesty. Patrząc na nie pod kątem ceny, wraz z jej wzrostem wzrasta jakość poszczególnych elementów i wykorzystanych rozwiązań zwiększające bezpieczeństwo. Kaski dostępne na rynku mają systemy regulacji rozmiaru, co szczególnie sprawdza się przy kaskach dla dzieci, które wciąż rosną.
Ciekawym, dodatkowym sprzętem dla jeźdźców zwiększającym ich bezpieczeństwo, są specjalistyczne kamizelki ochronne do jazdy konnej. Są lekkie i wytrzymałe. Można je modyfikować , dzięki temu minimalizujemy ryzyko odniesienia różnych kontuzji. Kamizelka do jazdy konnej jest przydatna szczególnie dla dopiero trenujących ją dzieci, bądź dżokejów uprawiających np. skoki przez przeszkody czy woltyżerkę.
Sztuczną pomocą przy jeździe konnej mogą się okazać palcaty czy ostrogi. Tego typu sprzętu może używać każdy jeździec, pamiętając o rozwadze i wykorzystując je jako deska ratunku gdy nie możemy ruszyć konia, czy nie chce nam iść w przód z niewiadomych przyczyn i tym podobne. Ostrogi nie powinny służyć do karania konia. tylko pomagać w porozumieniu się między człowiekiem a koniem. Czasami zmiana sposoby działania samego jeźdźcy może pomóc okiełznać niesforne zwierzę.
Jazda konna jest niezwykle ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Po zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt dla jeźdźca, który możesz kupić w sklepie jeździeckim staje się niezwykle przyjemną i komfortową. Odpowiednie ubranie i akcesoria to elementy, na których nie warto oszczędzać, gdyż mają one wpływ przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Dla osób początkujących część sprzętu jest możliwa do wypożyczenia, są jednak elementy, w które trzeba się zaopatrzyć, by móc w pełni korzystać z jazdy konnej.