Całodobowa opieka dla seniorów

Cieszmy się tym co mamy, ponieważ już niedługo możemy tego nie mieć. Mamy auto? To bardzo fajnie. Korzystajmy z niego rozsądnie. Mamy dom? To jeszcze lepiej. Mamy swoje dzieci i cudownego męża/żonę/partnerów przy sobie? To dobrze, ponieważ nie musimy czuć się samotnie. Dopisuje nam zdrowie i energia życiowa? Pełnia sukcesu, ponieważ nie każdy ma to szczęście, żeby dysponować zdrowiem i energią. Są wśród nas osoby, które chciałyby być zdrowe i w pełni sił, jednak nie jest im to już dane.

Życie seniora

Mowa tutaj w głównej mierze o seniorach. Przy czym już na wstępie dodajmy, że nie każdy senior taki jest. W dzisiejszych czasach wiele osób starszych dopiero na emeryturze zaczyna żyć pełnią życia. Jeżeli tylko zdrowie im na to pozwala żyją bardzo aktywnie. Wyjazdy, wycieczki, spotkania ze znajomymi, spacery po lesie i parku, szaleństwa z wnukami – dzisiejszy obraz seniora jest zupełnie inny. To nie tylko starsza pani, która siedzi w fotelu i dzierga na drutach otoczona wiankiem wnuków. To zupełnie inny obraz człowieka, który stara się żyć pełnią życia. Jeżeli tylko może. Nie wszyscy seniorzy mają bowiem to szczęście, aby tak cieszyć się z emerytury. Niektórzy zdani są na opiekę innych osób – z reguły swojej rodziny. Postępujące choroby sprawiły, że nawet te osoby, które jeszcze niedawno były w pełni samodzielne – już takie nie są. Problemy z poruszaniem się, schorzenia neurologiczne, kardiologiczne – takich chorób można wymieniać naprawdę bardzo dużo. Należy jednak zdać sobie sprawę, że takich osób nie można zostawiać samemu. Część seniorów może zmagać się również z kompletną niepełnosprawnością. Co zrobić w takim wypadku? Należy oczywiście zadbać o odpowiednią opiekę. Dzieci, wnuki nie powinny zapominać o swoich rodzicach, dziadkach, którzy jeszcze całkiem niedawno sami o nie dbali. Nadchodzi taki moment życia, że należy się zamienić rolami.

Do wyboru mamy na ogół zapewnienie takiej opieki samodzielnie. Żyjemy jednak w tak zabieganych czasach, że rzadko kto może pozwolić sobie na oderwanie się od obowiązków zawodowych. Można więc wynająć opiekunkę, która albo będzie przychodziła każdego dnia albo zamieszka z seniorem – jeżeli jest taka możliwość. Trzecia opcja to dom seniora. Która z nich jest najlepsza? To już zależy od naszej woli.

Wyprowadzka do domu spokojnej starości

Wiele osób waha się, czy dom seniora będzie odpowiednim miejscem dla jego mamy, taty, dziadków. Mamy sprzeczne uczucia, bowiem z jednej strony chcemy zapewnić naszym bliskim najlepszą opiekę. Z drugiej strony jest nam żal, że chcemy oddać starszą osobę do domu spokojnej starości. Ktoś może poczuć się zaniedbany, niekochany, będzie mu przykro. Należy jednak sobie przypomnieć, że robimy to dla jego dobra. Zresztą dzisiejsze domy seniora to nowoczesne placówki, które zastępują dom. Może na początku nie wszystkim ta sytuacja będzie odpowiadać. Jednak po kilku dniach, kiedy człowiek przyzwyczai się do nowej codzienności stwierdzi, że w dom seniora to bardzo dobre miejsce, gdzie również człowiek nie narzeka na nudę.

Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu placówki nie są darmowe. Należy wnosić comiesięczne opłaty. Nawet, jeżeli ktoś ma ubezpieczenie NFZ, to musi zapłacić za całodzienny pobyt w takim miejscu. Dom seniora najczęściej pobiera opłatę w wysokości emerytury. Aczkolwiek nie jest to reguła. Zanim zaczniemy załatwiać wszelkie formalności związane z wyprowadzką seniora, należy ustalić wszystkie szczegóły i być świadomym opłat, jakie będzie trzeba wnosić.

Najlepsza opieka

Dom seniora https://www.wiejskieklimaty.net/kontakt/ oferuje starszym osobom najlepszą opiekę każdego dnia. Wszyscy mają zapewnione zakwaterowanie na ogół w pokojach jedno lub nawet dwu osobowych. Przy czym pojemność pokoi zależna jest od samej placówki. Zdarzają się nawet takie miejsca, gdzie są pokoje dla trzech osób. Wszystko jest jednak tak zaplanowane, aby każdy pensjonariusz miał zapewniony dla siebie odpowiedni kawałek na swoje rzeczy. Do tego rodzaju placówek można zabrać nie tylko ubrania, ale cenne pamiątki. Przy czym nie może się okazać, że jest ich cały furgon.

W ofercie tego typu placówek znajduje się całodzienna opieka pielęgniarska i lekarska. Do tego, jeżeli senior tego wymaga, może mieć zapewnioną odpowiednią rehabilitację (zdarza się to bardzo często). Do tego pielęgniarki i internista kontrolują stan pensjonariuszy i jeżeli tylko zajdzie taka konieczność, dbają o wizytę u odpowiednich specjalistów. Dom seniora https://www.wiejskieklimaty.net/galeria/ zapewnia również opiekę psychologiczną, która również czasem okazuje się koniecznością.

Jednak pobyt w takim miejscu to nie tylko wizyty u lekarzy, ale także garść zajęć aktywizujących osoby starsze. Czytanie książek – najlepiej wspólne przy dobrej kawie. Spacery na świeżym powietrzu – również w zimie, jeżeli tylko stan zdrowia na to pozwala. Wspólne wycieczki po mieście lub jeszcze dalej. Gry zespołowe, gry karciane, szachy i wiele innych. Do tego zdarzają się również imprezy dla osób starszych, które sprawiają, że nikt w takim miejscu nie narzeka na nudę i czuje się tutaj naprawdę fantastycznie.