Sardynia – który rejon wybrać?

Sardynia to jedna z największych wysp na morzu śródziemnym. Niełatwo podczas krótkiego wyjazdu zwiedzić ją w całości, dlatego wielu podróżników wybiera tylko jeden rejon. Typowym rozwiązaniem jest wybór pomiędzy południem a północą, choć wato pamiętać również o ciekawych miejscach w środkowej części wyspy. Praktycznie każda część wyspy na swoje zalety, więc wybór jest trudny. Poniżej kilka wskazówek związanych z atrakcjami, które możemy znaleźć w różnych częściach wyspy.

Lot na Sardynie – podstawowe informacje

Decyzję o rejonie, do którego się wybierzemy, należy podjąć już podczas wyboru biletu lotniczego. Tanie linie lotnicze, którą są najczęściej wybierane przez wczasowiczów, mają główne przystanki w miastach Aleghero oraz Cagliari. Aleghero znajduje się na północy, a Cagliari na południu. Dla wielu podróżników są to główne ośrodki, w których wynajmują noclegi Sardynia https://wakacjenasardynii.pl/noclegi oraz planują dalszą podróż.

Sardynia Północna

Sardynia – który rejon wybrać?

Północne miasto Alghero to dawna katalońska twierdza. Znawcy architektury szybko zauważą podobieństwa do stylu hiszpańskich miast. Podobnie jest w przypadku innych miasteczek w tym rejonie. Północna część wyspy jest bardziej zurbanizowana i tym samym, jest o wiele lepiej przygotowana na przyjęcie dużej liczby turystów.

Na krajobraz składają się piaszczyste plaże oraz strome klify. Jedną z najsławniejszych plaż Sardynii jest plaża Costa Smeralda. Jest to miejsce wyjątkowo popularne wśród bogatych turystów, więc jest pełne dość ekstrawaganckich i często kiczowatych atrakcji, które nie przypadną do gustu osobom, które pragną przede wszystkim, poznać kulturę i życie codzienne na Sardynii.

Północna Sardynia https://wakacjenasardynii.pl/oferty-2019 jest miejscem przeznaczonym głównie dla turystów chcących spędzić czas na plażach przy hotelach i nie interesuje ich głębsze poznanie miejsca, w którym się znajdują. Rejon północny jest nastawiony na zapotrzebowanie zwykłej, przeciętnej turystyki. Nie znajdziemy tam wielkiej ilości muzeów czy możliwości spaceru po typowych dla wyspy miasteczkach. Nie zmiena to jednak faktu, że jest to miejsce malownicze, gdzie można spacerować po dwóch parkach narodowych: Parko Nazionale dell’Asinara oraz Parco Nazionale dell’Arcipelago di La Maddalena. W tamtych miejscach możemy również znaleźć kilka nieuczęszczanych, dzikich plaż, gdzie mamy możliwość odciąć się od tłumów innych zwiedzających.

Sardynia Południowa

Na południu znajdziemy stolicę wyspy, Cagliari, gdzie znajdują się najważniejsze muzea, w tym muzeum archeologiczne. Ten region słynie również z dobrze zachowanych zabytków kultury nuragijskiej. Nuragi to budowle kamienne, pochodzące mniej więcej z XV w. p.n.e. Są najważniejszym zabytkiem wyspy oraz co ciekawe, tego typu budowle występują tylko na Sardynii. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy podobnych. Najważniejszym i najpopularniejszym kompleksem zabytków jest Nuraghe Su Nuraxi.

Poza tym w mieście oczywiście znajdziemy wiele typowych, włoskich restauracji oraz pubów, które przeznaczone są nie tylko dla turystów, ale i miejscowych, więc osoby chcące się zbliżyć do lokalnej kultury powinny być usatysfakcjonowane. Z pewnością niektórzy będą zaciekawieni flamingami, które znajdują się w różnych miejscach na wybrzeżu niedaleko miasta. Oczywiście południe również oferuje kilka bardziej i mniej popularnych plaż, gdzie każdy może wypocząć.

Sardynia Środkowa

Turyści głównie udają się na północ i południe. Jednak poza tym jest jeszcze górzysty region środkowy, gdzie znajduje się pasmo górskie Gennargentu. W środkowej części kraju znajduje się miast Nuoro, które może stanowić dobrą bazę wypadową na górskie szlaki.

Ta część wyspy nie jest jeszcze przygotowana pod ruch turystyczny, więc każdy zainteresowany może tam zobaczyć, jak żyje się na Sardynii https://wakacjenasardynii.pl/o-nas. Niestety, brak większych ośrodków turystycznych nieco utrudnia poruszanie się po tej części wyspy. Podróżnicy mogą napotkać problemy ze znalezieniem noclegu oraz z transportem. Autobusy są nastawione tylko na lokalne potrzeby mieszkańców. Warto rozważyć wypożyczenie samochodu.

Miłośnicy górskich ścieżek powinni wybrać się na najwyższy szczyt wyspy, Punta Marmora. W górach znajdziemy różne trasy, które można dostosować do kondycji konkretnej osoby. Natomiast poza górami, możemy spędzić również czas na wybrzeżu. W środkowej części wyspy znajdziemy zatokę Orosei z piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Nietrudno ułożyć wycieczkę obejmującą kilkugodzinną, górską wspinaczkę oraz późniejsze zejście do jednej z ukrytych, niewielkich plaż.

W tym rejonie znajdziemy również Grotte del Bue Marino. Jest to grota krasowa o długości siedemnastu kilometrów (jednak tylko kilometr jest oświetlony i dostępny dla zwiedzających). Dodatkową atrakcją wczasów na Sardynii https://www.facebook.com/SardyniaWczasy/ może być również najgłębszy wąwóz w Europie, który można przejść samemu (przejście za opłatą). Na koniec warto wspomnieć, że miłośnicy historii starożytnej mogą również odwiedzić Tiscali, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne poświęcone kulturze nuragijskiej.