Dzięki zastosowaniu gładzi powierzchnie o strukturze ziarnistej zmieniają się w gładkie. Wymaga to wysiłku i cierpliwości kogoś, kto zajmie się taką pracą. Duże znaczenie ma wybór produktu. Nie wszędzie może być zastosowana ta sama gładź. Od jej wyboru zależy też sposób pracy. Jest kilka kryteriów, które należy uwzględnić, by wybrać najlepiej.
Na jakich powierzchniach stosuje się gładź?
Wygładza się ściany i sufity w różnych pomieszczeniach. Najpopularniejsze produkty do takich prac, czyli gładzie gipsowe, nie zawsze się sprawdzą. Eleganckiego wykończenia wymagają ściany w pokojach i pomieszczeniach suchych oraz ogrzewanych. W łazience są inne warunki. Jest większa niż w innych pomieszczeniach wilgotność. Jeszcze bardziej wymagające są ściany w budynkach nieogrzewanych np. w garażu. Trudno by jeden produkt sprawdził się dobrze w tak różnych warunkach. Można kłaść gładź szpachlową na zewnątrz, choć też oczywiście nie każdą. Musi być odporna na mróz i inne czynniki atmosferyczne.
Gładź gipsowa i inne rodzaje
Popularny produkt wykończeniowy, czyli gładź gipsowa, daje białe i idealnie gładkie powierzchnie. Gładź ta nie jest polecana do miejsc o podwyższonej wilgotności oraz nieogrzewanych. Efekt idealnej gładkości zyskuje się dzięki szlifowaniu. Można też stosować tę gładź metodą na mokro. Stosując ją, trzeba zabezpieczyć rzeczy metalowe. Co ze ścianami łazienek, pralni i suszarni? Wilgotność jest tam spora. W hurtowni chemii budowlanej jest i gładź paroprzepuszczalna, czyli wapienna. Zapewnia dobrą gładkość, biały kolor i zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Nadaje się do pomieszczeń nieogrzewanych.
Gładź cementowa jest odporna na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne. Można ją stosować w miejscach nieogrzewanych. Są też gładzie polimerowe. To produkty do wykańczania powierzchni odporne na wilgoć. Charakteryzuje je też elastyczność. Dlatego są idealne w przypadku ścian, które ulegają ruchom konstrukcyjnym. Wykończenie taką gładzią daje im odporność na uszkodzenia i pękanie. Każdy znany producent gładzi sypkich oferuje różne mieszanki. Dzięki temu może lepiej zaspokajać potrzeby konsumentów. Łączy się produkty gipsowe z polimerowymi. Można znaleźć gładź cementowo- wapienną.
Wygładzanie na mokro czy szlifowanie?
Szlifowanie to łatwy sposób, by nadać powierzchnią idealną gładkość. Problemem jest pylenie. Nie ma go przy wygładzaniu na mokro, ale wymaga ono więcej wprawy. Trzeba wybrać, jaki sposób pracy będzie bardziej odpowiadać. Następnie można wybrać produkty z chemii budowlanej do wygładzania ścian pod tym kątem. Gładzie polimerowe i gipsowe się szlifuje. Można jednak, jeśli to ważne, wybrać gipsową do wykańczania na mokro. Musi być oznaczenie na opakowaniu, że taka jest możliwość. Kłaść taką gładź na tynk gipsowy jest przyjemniej, bo nie ma pylenia. Jeśli nie ma oznaczenia, że tak można, a gładź jest gipsowa, to produkt jest do szlifowania. Gładzi cementowych i wapiennych się nie szlifuje. Wykańcza się je na mokro. Nie trzeba czekać, aż wyschnie jedna warstwa, by nakładać drugą. Należy tylko zachować 30 minut przerwy między nakładaniem kolejnych warstw.
Gładzie gotowe i do rozrobienia
Inny podział ważny dla kogoś, kto wybiera gładź, to produkty w proszku i gotowe. Dla efektu pracy nie ma znaczenia, co się wybierze. Wpływa to na to, jak szybkie i łatwe są prace wykończeniowe i remontowe. Jeśli jest to gładź gipsowa gotowa, to nie trzeba jej rozrabiać z wodą. Otwiera się pojemnik i używa gotowego produktu. Jest szybciej i łatwiej, ale też drożej. Produkty sypkie kosztują mniej. Trzeba zadecydować, co jest ważniejsze. Czy chodzi o ograniczenie kosztów prac remontowych? Może priorytetem jest czas? Jest też kwestia wygody. Prościej jest stosować produkt już fabrycznie rozrobiony w wodzie.
Jaką wybrać gładź, by sprostała potrzebom?
Skład produktu odpowiada za to, czy sprawdzi się on w wybranym miejscu. Tam, gdzie gładzie gipsowe producent dozwala stosować, to pokoje i podobne pomieszczenia. Warto ją wybierać ze względu na poziom bieli, idealną gładkość i łatwość stosowania. Do bardziej wymagających miejsc można wybierać inne gładzie. Na opakowaniu różnych produktów jest informacja, gdzie je stosować. Jednak własna wiedza też się przydaje. Na opakowaniu jest napisane, czy produkt jest do nakładania maszynowo. Są i informacje o sposobie kładzenia gładzi np. na mokro. Jeśli to gładź gipsowa sypka, to musi być informacja, jak ją rozrabiać. Trzeba się do tego stosować, by produkt miał prawidłową konsystencję i odpowiednie właściwości.
Gdzie ma być zastosowana gładź? Jak ma wyglądać praca z tym produktem? Odpowiedź na te pytania pozwoli wybrać idealny produkt. Najczęściej potrzebuje się jej do pomieszczeń o niskiej wilgotności i ogrzewanych. Gotowa gładź gipsowa to dobry wybór do salonu czy sypialni. Na ściany garażu można wybrać cementowo-wapienną, także na zewnętrzne. Gdy wnętrza mieszkania chce się uchronić przed pyleniem, dobra jest gładź nakładana na mokro. Można wybrać gipsową, ale taką, która na to pozwala. Dobra jest też wapienna. Kładzie się ją metodą na mokro. Do łazienki czy pralni to wybór najlepszy.