Nikt chyba nie jest zaskoczony tym, że komputer jest maszyną bardzo skomplikowaną. Do pracy sprawnej potrzebuje kilku elementów, od których bezpośrednio zależy jego prędkość. Każdy z tychże elementów musimy współpracować w mniejszym czy też większym stopniu z pozostałymi, aby wszystko działało jak trzeba. Można się wspierać czy ważniejszy jest dysk, pamięć RAM czy też procesor, jednak zawsze praca jednego elementu wpływa bezpośrednio na całość. Warto się zatem zastanowić na co konkretnie zwrócić uwagę przy ich zakupie. Przyjrzymy się pamięci RAM.
Rodzaje pamięci RAM
Na rynku mamy dostępnych kilka typów pamięci. Są one jednak ciągle rozwijane. Dlatego nie wszystkie popularne są już tak samo oraz także są tak samo dostępne. Warto skupić się na tych, które są dzisiaj stosowane, oraz w które należy inwestować przy nowych komputerach. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których bierzemy się za rozbudowę starego komputera i musimy po prostu zainwestować w typ pamięci starszy.
Jednym z oznaczeń, które spotkać można przy pamięci RAM jest oznaczenie DDR. Jest to DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Akcess Memory. Cyfra, która stoi za symbolem oznacza wersję kolejną. Pomiędzy wersjami poszczególnymi różnicami jest przede wszystkim pobór mocy oraz także prędkość działania. Im cyfra jest wyższa, tym parametry same w sobie także są wyższe. Obecnie w sklepach spotkać można pamięć DDR4 oraz DDR3. Oczywiście mamy już w sprzedaży DDR5, ale jeszcze nie są tak bardzo popularne jak te dwa, które zostały wymienione wcześniej. Powinniśmy jednak trzymać na pulsie rękę i wiedzieć, że już coś takiego wchodzi na rynek.
Chyba nikogo nie dziwi to, że każda nowa pamięć jest od swojej poprzedniczki szybsza. Przejawia się to bezpośrednio samą częstotliwością pracy poszczególnych modułów. DDR 3 wynosi przeważanie 1866MHz lub też 1600MHz, zaś DDR4 oferuje 2400 MHz lub 2133MHz. Pokazuje to od razu, na jakie konkretnie pamięci należy patrzeć. Nowa oczywiście równa się lepsza. Niekoniecznie jest jednak tańsza.
W dalszym ciągu jednak to nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę. Jeszcze jest kilka parametrów, którym powinniśmy się przyjrzeć. Jest to na przykład Timing, a więc opóźnienia. Wiele osób uważa, że jest to najważniejszy parametr. Dlaczego? Ponieważ jest to czas, jaki konkretny moduł pamięci potrzebuje na przetworzenie żądania zgłoszonego udostępnienia danych. Inaczej mówiąc jest to czas od samego wysłania żądania, do wystawiania wymaganej informacji na zewnątrz. Jak się nietrudno domyślić, im ta wielkość jest niższa, tym tak naprawdę jest lepiej.
Parametr kolejny, który jest bardzo istotny to sama częstotliwość taktowania. To właśnie on wpływa na samą wydajność pamięci, a dokładniej mówiąc na samą szybkość wykonywania bezpośrednich obliczeń przez procesor. Jeśli w planach mamy korzystanie z programów naprawdę wymagających, które wykonują w tym samym czasie obliczeń, głównie chodzi o programy graficzne czy też gry komputerowe. Warto swój wzrok skierować, na te pamięci, które z możliwie najwyższą częstotliwością pracują. W przypadku zwykłej biurowej pracy, pamięć RAM dokładnie 1600 MHz wystarczy w zupełności.
Wielkość determinowana możliwościami płyty głównej
Wcześniej wspomniano już o pojemności. Jej wielkość maksymalną determinuje sama możliwość głównej płyty. Jeszcze ważny jest system operacyjny. Windows 32-bitowy obsłuży maksymalnie do 4GB pamięci RAM. Jeśli komputer zamierzamy przeznaczyć do gier czy też do obróbki grafiki, wyposażyć go warto w system 64-bitowy. Będziemy mogli dzięki temu skorzystać z pamięci znacznie większej. Jeśli komputera chcemy wyłącznie do oglądania filmów, przeglądania sieci czy też słuchania muzyki, to 4GB w zupełności wystarczą. Jednak zachęca się do zainwestowania w 8GB. Taka pojemność daje dużo większy komfort w pracy w sytuacji uruchomienia kilku zakładek oraz jednocześnie kilku aplikacji. Dla grafików oraz dla graczy 16 GB wydaje się wyborem jak najbardziej rozsądnym.
Gdy kupujemy pamięć na pewno zainwestować warto koniecznie w dwa moduły od tego samego producenta. Musimy także mieć świadomość, że lepiej jest kupić dwa moduły po 4GB, aniżeli jeden 8GB. Dane w pierwszym przypadku powędrują dwoma ścieżkami. Są dzięki temu szybciej dostępne dla aplikacji wymagających. Czasami trafiają się płyty, w przypadku których dane wędrują przez trzy kontrolery. Znów to przyspiesza ich przetwarzanie. Jeśli chodzi o pamięci RAM sprzedaż, to można je kupić zarówno w sklepach internetowych jak i także w sklepach stacjonarnych. Porównajmy sobie oferty po to, aby nie przepłacić.
Podsumowanie
Gdy sobie podsumujmy powyższe rozwiązania, to powinniśmy zapamiętać przynajmniej jedną rzecz. O czym dokładnie mowa? Chodzi o sięgnięcie do specyfikacji swoje głównej płyty. Tylko i wyłącznie na właśnie jej podstawie powinniśmy podejmować decyzję, jakiej konkretnie pamięci poszukujemy. Musimy także wiedzieć, że im pamięć jest nowsza, tym okaże się lepsze. Niestety nie będzie jednak najtańsza.