Zainteresowanie kursami na wózki widłowe każdego roku rosną. Wpływ na taką tendencję wzrostową ma przede wszystkim to, że osoba, która uzyskała uprawnienia na wózki widłowe może znacznie bardziej uzyskać jakieś interesujące ją zatrudnienie w wielu halach produkcyjnych, ale również w różnorodnych firmach logistycznych, w których zapotrzebowanie na taki rodzaj czynności podczas wykonywania obowiązków służbowych jest bardzo duży, a przy tym można uzyskać satysfakcjonujące zarobki. Warto również zaznaczyć, iż kursy na wózki widłowe zyskują również na popularności z tego względu, że można uzyskać uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych zarówno bezpłatnie, korzystając z usług urzędu pracy, jak również na własny koszt. W zależności o tego, jaki sposób wykonania takiego kursu preferujemy. W Polsce istnieje wiele firm, które świadczą takie rodzaju kursy, dlatego z pewnością każdy będzie miał możliwość znalezienia czegoś interesującego dla siebie samego.
Jak wyglądają zajęcia na kurs prowadzenia wózków widłowych?
Zajęcia na kurs prowadzenia wózków widłowych wyglądają w taki sposób, że szkolenie takie składa się z dwóch części. Pierwszą częścią jest przeszkolenie z zakresu teorii, a drugą częścią jest przeszkolenie z zakresu praktyki. Obie części kursu są ważne, aczkolwiek część praktyczna jest najważniejsza, ponieważ to właśnie od niej zależy powodzenie na egzaminie państwowym. Bowiem, gdy egzaminu państwowego uczestnik takiego kursu nie zda to nie będzie on mógł uzyskać uprawnień, aby móc wykonywać obowiązki służbowe z tego zakresu.
Czy zdanie egzaminu państwowego w Polsce odnośnie prowadzenia wózków widłowych jest akceptowane również w firmach za granicą?
Każdy uczestnik szkolenia na wózki widłowe, który zdał kurs w Polsce, a następnie przystąpił w naszym kraju do egzaminu państwowego w celu uzyskania odpowiednich uprawnień, ma możliwość również podjęcia pracy za granicą, jako operator wózków widłowych, ponieważ w każdym innym państwie w taki sam sposób obsługuje się tego typu pojazdy, jak również wszędzie teoria również wygląda w taki sam sposób. Na indywidualne życzenie każdego kursanta może zostać wydane świadectwo odnośnie ukończenia takiego kursu na operatora wózków widłowych.
Jakie zalety płyną z uzyskania uprawnień na operatora wózków widłowych?
Do głównych zalet płynących z uzyskania uprawnień na operatora wózków widłowych należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: możliwość zdobycia lepszej pracy, możliwość uzyskania o wiele lepszego wynagrodzenia, jak również możliwość uczucia dużej satysfakcji.
Jak długo trwa kurs na wózki widłowe?
Otóż, jeżeli chodzi o długość trwania kursu na wózki widłowe to należy wyraźnie zaznaczyć, że czas ten nie jest długi. Bowiem kurs na wózki widłowe wynosi zaledwie dwa dni, a po upływie tego należy przystąpić do egzaminu państwowego. W pierwszym dniu kursu na wózki widłowe jest omawiana sama teoria, z kolei dnia drugiego omawiana zostaje praktyka i są tym samym jednocześnie przeprowadzane zajęcia praktyczne, które mają na celu zapoznać każdego uczestnika kursu z prowadzeniem takiej maszyny. Należy również zaznaczyć, iż kursy na wózki widłowe są zazwyczaj orgaznizowane dla grupy nie większej niż dziesięciu kursantów. W związku z tym, każda osoba biorąca udział w takim szkoleniu ma możliwość rzetelnego przyswojenia całej przekazywanej wiedzy przez osobę w postaci szkoleniowca.
Jaki okres czasu są ważne uprawnienia na wózki widłowe?
Otóż, wiele osób zapewne zastanawia się, jak długo są ważne uzyskane uprawnienia na wózki widłowe. Okres ważności na wózki widłowe jest bezterminowy. Ale jest od tej zasady wyjątek, który mówi, że kursanci, którzy uzyskali takie uprawnienia przed 1 stycznia 2019 roku mają ważne uprawnienia wyłącznie przez okres pięciu lat, a po tym czasie należy zrobić nowe, aby móc wykonywać swoje obowiązki służbowe zgodnie ze wszystkimi zasadami BHP. Bowiem operatorem wózków widłowych nie może być osoba, która nie ukończyła kursu, bądź jej uprawnienia straciły ważność i nie zostały odnowione w ramach obecnie obowiązujących przepisów prawnych zgodnych z prawem pracy i pozostałymi przepisami.
Czy podczas wykonywania kursu na wózki widłowe istnieje możliwość wykupienia dodatkowych i indywidualnych lekcji z instruktorem?
Wykupienie dodatkowych lekcji z instruktorem, które będą miały charakter indywidualny jest zawsze możliwe. W większości firmy szkoleniowych organizujących takiego typu kursy, każda dodatkowa godzina z instruktorem kosztuje około 60 złotych. Aczkolwiek ceny te trochę mogą każdego roku ulegać nieznaczącym zmianą. W związku z tym warto być na bieżąco z ofertami różnorodnych firm szkoleniowych, aby być przygotowanym na każdą dodatkową, ewentualną dopłatę, jeżeli zajdzie taka konieczność. Dodatkowa godzina z instruktorem jest konieczna w przypadku, gdy nie czujemy się pewni w prowadzeniu wózków widłowych, dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nasz egzamin państwowy przebiegnie po naszej myśli i nie będziemy musieli ponownie brać udziału w takim kursie.