O ile w przypadku pojazdów mechanicznych lądowych nie mamy problemów z tym, aby rozróżnić poszczególne kategorie prawa jazdy, tak już w przypadku jachtów może to być nieco problematyczne. Jest to spowodowane odmiennym nazewnictwem. Czy możliwe jest pływanie jachtem motorowym bez uprawnień? Z czym wiąże się patent sternika motorowodnego? Co powinniśmy wiedzieć na temat patentu kapitana motorowodnego? Jak zdobyć uprawnienia na jachty motorowe? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników do zapoznania się z poniższym wpisem- z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości czytelników.
Czy możliwe jest pływanie jachtem motorowym bez uprawnień?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat uprawnień na jachty, warto w pierwszej kolejności zastanowić się czy możliwe jest pływanie takim pojazdem bez uprawnień. Okazuje się, że tak, jednakże należy pamiętać o kilku ustawowych ograniczeniach. Konieczne jest zapoznanie się z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej. Doczytując się szczegółów możemy wywnioskować, że bez uprawnień poprowadzimy jacht motorowy, które moc silnika wynosi mniej niż 10 kW, co w przeliczeniu na KM daje około 13,4. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że mamy prawo prowadzić także jachty z motorami o większych mocach, która wynosi 75 kW, czyli około 100 KM. Jest jednak wprowadzone dodatkowe ograniczenie, bowiem jacht ten nie może być dłuższy niż 13 metrów, natomiast prędkość maksymalna musi być wówczas ograniczona konstrukcyjnie – do 15 kilometrów na godzinę. Gdybyśmy zdecydowali się na prowadzenie jachtu bez patentu, jednocześnie nie zastosujemy się do ograniczeń, wówczas musimy liczyć się z wysokim mandatem.
Z czym wiąże się patent sternika motorowodnego?
Kluczowe jest ukończenie kursu i zdanie egzaminu. Te dwie z pozoru czynności sprawią, że jesteśmy gotowi do poruszania się po wodzie. Stopień Sternika Motorowodnego umożliwia nam samodzielne prowadzenie jachtu po śródlądowych wodach. Co godne podkreślenia – mamy także możliwość wypłynąć na morze. Patent ten pozwala na prowadzenie jachtów motorowych, których długość wynosi maksymalnie 12 metrów. Możemy poruszać się po morskich wewnętrznych wodach, a także pozostałych wodach morskich w strefie do 2 NM od brzegu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na taką przyjemność mamy prawo sobie pozwolić jedynie w porze dziennej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że sternikiem motorowodnym możemy zostać w wieku 14 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że do 16. roku życia obowiązuje wówczas dodatkowe ograniczenie mocy – silnik nie może przekraczać wartości 60 kW, czyli 80 KM. Kiedy ukończymy 18. rok życia, jednocześnie odbędziemy przynajmniej dwa rejsy po wodach morskich (minimalny czas żeglugi to 200 godzin), wówczas możemy zdecydować się na kolejny kurs i przystąpienie do następnego egzaminu, który zagwarantuje nam uzyskanie kolejnego stopnia.
Co powinniśmy wiedzieć na temat patentu kapitana motorowodnego?
Niektóre osoby zainteresowane są możliwością pływania największymi jachtami motorowymi. W takiej sytuacji kluczowe jest osiągnięcie patentu Kapitana Motorowodnego. Aby go uzyskać, nie obędzie się bez stosunkowo długiego stażu. Należy odbyć przynajmniej sześć rejsów po wodach morskich, a ich łączna długość to przynajmniej 1200 godzin. Co ciekawe, przynajmniej 400 godzin to samodzielne prowadzenie jachtu, którego długość kadłuba wynosi więcej niż 7,5 metra. Nie obędzie się także bez odbycia rejsu powyżej 100 godzin, jednak jacht musi posiadać długość kadłuba większą niż 20 metrów. Kolejnym wymaganiem jest odbycie jednego rejsu powyżej 100 godzin po wodach pływowych, z zawinięciem do przynajmniej dwóch portów pływowych. Świetną informacją jest to, że aby uzyskać ten stopień, nie ma konieczności zdawania egzaminu.
Jak zdobyć uprawnienia na jachty motorowe?
Skoro wiemy już, jakich uprawnień potrzebujemy, warto uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, jak i gdzie możemy je zdobyć. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – do osiągnięcia sukcesu musimy wykonać jedynie 3 kroki. Na początku należy odbyć szkolenia – co prawda w Polsce nie są one obowiązkowe, nie zmienia to jednak faktu, że świetnie przygotują nas do egzaminu. Nabierzemy pewności siebie, co zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku. W sieci znaleźć można oficjalne listy ośrodków, które zajmują się tego typu kursami jak kurs na patent sternika motorowodnego w Szczecinie. Kiedy szkolenie zakończy się już powodzeniem, przystępujemy do egzaminu. W tym celu odwiedzamy stronę z listą, na której znajdują się aktualne ośrodki egzaminacyjne PZMiNW (Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego). Egzamin zakończył się pomyślnie? Ostatnią czynnością jest wyrobienie patentu. Wystarczy przejść na odpowiednią stronę internetową, skąd możemy wygenerować i wydrukować wniosek. Kiedy zostanie on przez nas podpisany, wówczas przekazujemy go do biura związku – możemy to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty, w zależności od indywidualnych preferencji.