Dlaczego warto zainwestować w dobrą kosiarkę

Dbanie o ogród i trawnik wymaga wkładu pracy, siły i czasu. Dlatego warto do tego dobrze się przygotować, a także przykładać odpowiednią ilość uwagi, aby wszystko zostało zrobione dokładnie. Każdy ogród, który ma dobrze wyglądać, wymaga odpowiedniego sprzętu, w tym kosiarki.

Dobra kosiarka przyspiesza i ułatwia pracę

Wielkość ogrodów jest naprawdę różna, może to być 50 m2 a może być 5000 m2. Jak chyba łatwo się domyślić, właśnie z tego powodu, na rynku można spotkać wiele kosiarek. Od takich małych, które nie posiadają silnika, lecz noże napędzane są, gdy pcha się kosiarkę samodzielnie, aż po takie, które wyglądem przypominają małe traktory i bardzo ułatwiają całą pracę.

Jednak kupienie dużej i drogiej kosiarki nie zawsze jest opłacalne. Jeśli ktoś ma wyjątkowy, specjalnie zaprojektowany ogród, który posiada wiele przestrzeni trudno dostępnych, wąskich i tym podobnych, to dobra może być kosiarka mniejsza, a nawet zwykła podkaszarka, która idealnie nadaje się do wszystkich miejsc, takich jak koszenie przy krawężniakach, płotach, czy też wokół drzew.

Wybór kosiarki zawsze powinien być zależny od wymagań osoby, która opiekuje się trawnikiem. Jednak nie zawsze można samodzielnie podjąć decyzję, ponieważ nie każdy zna się po prostu na takim sprzęcie. Oczywiście na początku można poszukać informacji i pomocy w Internecie, jest to skarbnica wiedzy, w której można znaleźć praktycznie wszystko, lecz wiadomo, że wiele osób w Internecie po prostu udaje specjalistów i można natrafić na wiele złych informacji. Dlatego też, jeśli ktoś planuje kupić dobrą kosiarkę, to powinien udać się do sklepu branżowego, w którym właśnie taki ogrodniczy sprzęt jest sprzedawany i po prostu poprosić o radę, co kupić. O sprzęt warto pytać się w dużych sklepach, ponieważ tam zawsze może być większy wybór, po pierwszy marek i modeli, a po drugie można wybierać między różnymi rodzajami zasilania, czy nawet między kosiarkami, które są przystosowane do dużych powierzchni, a wyglądem przypominają traktory, co jest chyba dość wygodnym rozwiązaniem.

Jaką kosiarkę wybrać?

Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ tak naprawdę każdy może mieć inne upodobania, lecz także warunki, w których musi kosić, na które między innymi składa się to, jak równa jest powierzchnia działki. Wpływ mają również takie szczegóły, jak odległość od źródła zasilania i czy w ogóle jest jakieś źródło zasilania.

Istnieją na przykład kosiarki ręczne, czyli takie, w których noże są napędzane, gdy pchamy kosiarkę. Jednak by noże kosiły, wszystkie koła cały czas muszą mieć styczność z glebą, więc nie ma nawet mowy o tym, aby taka kosiarka była używana na nierównej powierzchni. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że skoro my sami musimy taką kosiarkę „zasilać”, to w przypadku bardzo dużych powierzchni, może to być bardzo męczące i zająć naprawdę sporo czasu. Jedynym plusem wyboru takiego sprzętu, jest oszczędność. Skoro nie ma w niej silnika, to oszczędzamy na płynach i naprawach. Jest bardzo mało elementów, które mogą się zepsuć. Prócz tego oczywiście jest ona bardzo lekka, w porównaniu do innych kosiarek. Jednak jej używanie może być męczące, a poza tym nie zawsze może równo ciąć. Jest to raczej kosiarka, którą ktoś może używać przed domem, gdzie ma malutki kawałek trawy do ścięcia.

Największą popularnością cieszą się kosiarki elektryczne, które do poruszania się potrzebują paliwa. Noże w niej napędzane są silnikiem, dodatkowo jednak mamy do wyboru kosiarki o różnych parametrach, na przykład dwu i czterosuwowe. Różnią się one wielkością, wagą, a także spalaniem paliwa, czy też możliwościami manewrowania. Istnieją również kosiarki, które przykładowo posiadają napęd na koła, to znaczy, nie trzeba się męczyć z tym, aby pchać kosiarkę, tylko wystarczy iść razem z nią i pilnować, aby wszystko zostało równo ścięte. Oczywiście jest to naprawdę duże ułatwienie i sprawdza się, szczególnie gdy do skoszenia jest całkiem duży teren, a pchanie ciężkiej kosiarki bez napędu nie jest zachęcającym zajęciem. Jednak należy liczyć się z tym, że taka kosiarka będzie więcej ważyć, a więc będzie też trzeba więcej wydać na paliwo. Przy takich kosiarkach również trzeba liczyć się z ich regularnym serwisowaniem i trzeba na bieżąco sprawdzać, jaki jest stan płynów, aby nie zatrzeć silnika. Takie kosiarki mogą więc wymagać pewnych nakładów finansowych. Nie jest to również kosiarka dla osoby, która nie lubi zapachu spalin. Jeśli jednak ktoś ma bardzo duży trawnik, to kosiarka spalinowa wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów kosiarek. Społeczeństwo się bogaci, a co z tego wynika, coraz więcej osób inwestuje w działki i ogrody, a więc popyt na kosiarki jest coraz większy, a więc można liczyć na to, że ich sprawność będzie coraz większa.