W dzisiejszych czasach znacznie wzrosła świadomość ludzi dotycząca konieczności profilaktyki i leczenia w celu przedłużenia swojego życia i poprawy jego komfortu oraz jakości. Wiele osób obecnie zastanawia się, czym jest podologia, niejednokrotnie znajdując takie hasło między innymi w Internecie. Otóż jest to nauka o kończynach dolnych, która bada wszystkie tkanki oraz narządy, z których zostały one zbudowane. Wśród nauk podologicznych możemy wyróżnić między innymi, osteologię – naukę o układzie kostnym, miologię – naukę o mięśniach, limfologię – naukę o układzie limfatycznym oraz kilka innych.
Wątpliwości dotyczące podologów
Podolog jest specjalistą, który zajmuje się stawianiem diagnoz i leczeniem zmian skórnych, a także płytki paznokciowej na stopach, a czasem również na dłoniach. W Polsce zawód ten nie podlega pod medycynę, lecz jest traktowany jako dziedzina kosmetologii. Dopiero w 2015 roku został on określony w rejestrze zawodów jako paramedyczny. Aby zdobyć uprawnienia podologa wystarczy ukończyć podstawowe “kursy podologiczne”, co skutkuje dużą ilością niekompetentnych podologów. Podologia to dość wrażliwa dziedzina dla ludzi, dlatego też dobry podolog w Warszawie powinien wykazywać się profesjonalizmem, który jest rzadkością na rynku podologicznym. Wyspecjalizowani przedstawiciele tego zawodu w efekcie często muszą walczyć z obawami oraz niechęcią pacjentów po nieudanych konsultacjach lub zabiegach, które wykonały osoby przypadkowe.
Zidentyfikowanie, czy dany podolog jest specjalistą, czy też amatorem jest kluczowe ze względów bezpieczeństwa, bowiem nieprawidłowa diagnoza, a także brak aseptyki i antyseptyki, czy nieprawidłowo przeprowadzony zabieg bądź bagatelizowanie lub nierozpoznanie zmian może w efekcie skutkować wieloma komplikacjami. Kilkunastodniowe kursy podologiczne nie są wystarczające, by posiąść tak dużą wiedzę, jak ta, która jest przekazywana w ciągu kilku lat studiów w wyspecjalizowanych placówkach naukowych.
Polecamy:
- Sklep podologiczny https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html
- Preparaty na łamliwe paznokcie https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/na-lamliwe-paznokcie
- Kosmetyki na wrastające paznokcie https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html
Cechy dobrego podologa
Zarówno w Polsce jak i w innych krajach podolodzy mogą kształcić się na bardzo wysokim poziomie kończąc kilkuletnią szkołę wyższą. Nie mniej jednak wiedza takiego specjalisty powinna być poszerzana poprzez różnego rodzaju sympozja, kursy, szkolenia, spotkania naukowe oraz kongresy. Podologia jest dziedziną zajmującą się dość drażliwymi tematami, dlatego też świadomy swojego zawodu specjalista powinien możliwie jak najbardziej wnikliwie diagnozować i leczyć swoich pacjentów. Zaletą tego zawodu jest to, iż zakres działań jest ściśle określony – sprowadza się on do stopy, jej skóry oraz przydatków. Przed udaniem się do gabinetu podologicznego koniecznie należy zapoznać się z opiniami na jego temat, co pozwoli nam uchronić się przed błędną decyzją i przykrymi, nierzadko bardzo dotkliwymi skutkami. Dobry specjalista nauki, jaką jest podologia powinien mieć analityczny umysł i zdolności dedukcji na wysokim poziomie, co pozwoli na skuteczne zdiagnozowanie problemu, a w efekcie wyznaczenia najlepszej możliwej ścieżki leczenia.
Typowi pacjenci podologa
Najczęściej do specjalisty dziedziny, jaką jest podologia, zgłaszają się diabetycy, osoby borykające się z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami, nagniotkami oraz osoby starsze, czy ludzie z przewlekłymi infekcjami grzybiczymi, wirusowymi i bakteryjnymi. W celu ocenienia, czy konieczna jest dla nas wizyta u podologa należy zwrócić uwagę na to, czy w obrębie podeszwy stóp oraz płytek paznokciowych nie wystąpiły zmiany rogowe, bowiem w zdecydowanej większości przypadków wynikają one z nieprawidłowego ustawienia kończyn dolnych, nadmiernego obciążania stóp podczas chodzenia oraz innych problemów biomechanicznych.
Najczęstsze problemy podologiczne
Typowymi dla nauki, jaką jest podologia https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/rekonstrukcja-paznokcia/, problemami pacjentów są te związane ze skórą stóp, brodawki wirusowe, zrogowacenia, nadmierna potliwość, infekcje grzybicze i bakteryjne, pękające pięty, wrastające paznokcie oraz odklejanie się płytki paznokciowej. Tylko ogromna i wszechstronna wiedza podologiczna pozwoli na wyleczenie każdej z wymienionych dolegliwości. Dobry podolog powinien być osobą empatyczną, wykazując się zrozumieniem dla każdego pacjenta. Podologia jest niezwykle potrzebną dziedziną nauki, bowiem stopy, chociaż nierzadko lekceważone, potrzebują jak najlepszej opieki i profilaktyki. Wiedza na temat odpowiedniego pielęgnowania stóp jest wciąż niewielka, dlatego też taki specjalista powinien edukować swoich pacjentów oraz rodziców na temat prawidłowego dbania o stopy ich dzieci.
Zadbaj o stopy
Nieskazitelne stopy są wizytówką każdej kobiety, zwłaszcza latem, dlatego też warto zadbać o stopy. Poza tym profilaktyka stóp jest niezwykle ważna ze względu na fakt, że niosą one nasze ciało przez całe życie, a co za tym idzie jakiekolwiek problemy z nimi będą bardzo uciążliwe. Podologia http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/jako nauka jest bardzo rozwinięta, dlatego też jeśli odpowiednio szybko będziemy reagować na wszelkie zmiany w okolicach stóp, to z pewnością możliwe będzie skuteczne i względnie szybkie leczenie.