Charakteryzacja w cosplayu

Charakteryzacja w cosplayu – zapewne wielu z nas w dzieciństwie śledziło losy ulubionych superbohaterów, którzy w pojedynkę ratowali świat. Ostatnimi czasy popularne stało się zjawisko polegające na przebieraniu się za różne postacie – również te z komiksów, seriali, filmów i książek. Osoby zainteresowane tym dbają o najdrobniejsze szczegóły, aby możliwie najlepiej odwzorować daną postać. Czym dokładnie jest cosplay? W jaki sposób charakteryzować się w cosplayu? Jakie dodatkowe aspekty mają znaczenie w cosplayu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Czym dokładnie jest cosplay?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat cosplayu, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zastanowić się, czym tak właściwie jest cosplay. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego nietypowego zjawiska, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to opracowywanie stroju i całej charakteryzacji. Ma to na celu odwzorowanie wybranej przez nas postaci z książki, filmu, serialu, komiksu- w zależności od indywidualnych preferencji. Zdecydowanie najczęstszym wyborem są oczywiście bohaterowie fantasy, jednakże popularne jest także przebieranie się za popularne gwiazdy (aktorów, piosenkarzy). Osoby początkujące z reguły tworzą kostium kupując gotowe już elementy. W tym celu musimy odwiedzić sklep z materiałami cosplay – ten wirtualny lub stacjonarny. Znajdziemy tam niemalże wszystko, czego potrzebujemy. Po pewnym czasie każdy z nas pragnie jednak rozwijać swoje umiejętności, co jest zupełnie zrozumiałe. Wówczas pojawia się silna chęć samodzielnego szycia stroju. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobieranie peruki, fryzury, makijażu. Coraz częstszym zjawiskiem jest także zdobienie swojego ciała za pośrednictwem farb, co nosi nazwę body art -u. Pamiętajmy jednak, że jest to zaawansowana sztuka, która wykorzystywana jest przez profesjonalistów. Nie zapominajmy, że znaczenie mają nawet najmniejsze szczegóły, dlatego nie możemy zapominać o dodatkowych elementach, które odpowiedzialne są za uzupełnienie wyglądu. Mowa o biżuterii lub soczewkach kontaktowych. Cosplay to nie tylko strój i charakteryzacja, ale również odpowiednie zachowanie, mimika twarzy- warto poćwiczyć takie elementy przed lustrem.

W jaki sposób charakteryzować się w cosplayu?

W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się nad tym, w jaką postać chcielibyśmy się wcielić. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym zakresie mamy dość dużą dowolność. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że możemy wybrać swoją ulubioną postać z gry lub faworyzowanego bohatera filmowego. Każdorazowo postać powinna być idealnie dopasowana do sylwetki, wzrostu, jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki- podobnie jest i w tym przypadku. Im więcej postaci przygotujemy, tym większą wprawę będziemy mieli. Początek z reguły jest dość trudny i niekiedy problematyczny, jednakże warto pamiętać, że bez większych kłopotów możemy nabyć wysokiej klasy materiały- są one ogólnodostępne. Jeśli już podejmiemy ostateczną decyzję co do postaci, kolejnym kamieniem milowym jest zaprojektowanie kostiumu. Specjaliści zalecają, aby w pierwszej kolejności stworzyć rysunek i dokładnie zaplanować, w jaki sposób poszczególne elementy zostaną zamocowane. Konieczne jest skrupulatne wykonanie pomiarów, jednocześnie wykonanie obliczeń, ile materiałów będziemy potrzebować. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować pierwotny rozkład kosztów, który podczas robienia stroju może ulec delikatnym modyfikacjom. Jeśli nasz budżet jest ściśle ograniczony, wówczas wybierajmy możliwie najtańsze rozwiązania. Wbrew pozorom wiele osób o tym całkowicie zapomina. Każdy projekt powinien być wykonywany krok po kroku, nie wybiegajmy w przyszłość. Na bieżąco wykorzystujmy elementy, które będą dla nas przydatne i niezbędne. Dobrym pomysłem jest również szacowanie czasu, który potrzebny jest do wykonanie projektu. Nie bójmy się tworzenia poszczególnych części wykrojów- dzięki temu dopasowanie do ciała jest mniej problematyczne.

Jakie dodatkowe aspekty mają znaczenie w cosplayu?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach – w cosplay znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze szczegóły. Jednym z nich jest fryzura. Dość często wykorzystuje się gotowe peruki, których zakup nie stanowi najmniejszego problemu. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie się do specjalisty, który ułoży fryzurę w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Dodatkowe akcesoria możemy nabyć w sklepie z materiałami do cosplayu i to w dość rozsądnej cenie. Nie zapominajmy także o takich szczegółach, jak chociażby makijaż lub soczewki. Jak powszechnie wiadomo- postacie ze świata fantastycznego są dość charakterystyczne- niekiedy mają oryginalne kolory oczu. Na szczęście bez większych problemów możemy zakupić soczewki koloryzujące. Nie bez znaczenia jest makijaż – jego dobre wykonywanie jest kluczem do sukcesu w tej branży. Nasza postać powinna możliwie najlepiej przypominać danego bohatera.