Najczęściej popełniane błędy przy kupnie domu

Jak kupić dom, która ofertę domu na sprzedaż wybrać, na co zwrócić uwagę oraz jak dopilnować formalności, aby nie mieć później żadnych problemów z powodu, braku niezbędnych dokumentów, czy niedomówień, nie zawartych w umowie, oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy zakupie domu na sprzedaż, które są popełniane, kiedy decyzja ta nie jest poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami do całego procesu?

 1. dom na sprzedaż 

  Pospiech jest złym doradca, w każdej kwestii zwłaszcza jeśli chodzi o dobór odpowiedniego lokum do zamieszkania najprawdopodobniej przynajmniej na kilka przyszłych lat jak i nie na całe życie. Wizja posiadania upragnionego domu jest tak ekscytującą, że osoby oglądające domy na sprzedaż często zbyt mocno śpieszą się z transakcjami tym sposobem łatwo mogą przeoczyć ważne szczegóły i niuanse związane z całym procesem. To niezwykle ważne, aby dom, który chcemy kupić podobał się nam, jednak przy tego typu transakcjach warto także dopuścić do głosu rozum, przeanalizować ofertę na chłodno i dopiero wtedy zdecydować, podchodząc do sprawy z dystansem.

 1. Kolejny nie mniej rzadki błąd od pierwszego to brak odpowiedniego rozeznania na rynku nieruchomości, osoby oglądające domy na sprzedaż często nawet nie orientują się w średniej cenie rynkowej z metr kwadratowy nieruchomości w danej okolicy, nie mają do tego pojęcia, co jest standardem, a co nie. Taka sytuacja znacznie wyklucza doradzane przez nas podejście punktu pierwszego, ponieważ nie można podejść racjonalnie do zakupu domu, Jelni nie znamy standardu czy jakiegokolwiek punktu odniesienia. Proces oglądania domów na sprzedaż warto rozpocząć dużo wcześniej przed planowanym zakupem, oględziny są przecież bezpłatne i niewiążące, dzięki takiemu zabiegowi, można w łatwy sposób poznać ceny na rynku i panujący standard, w domach oferowanych na sprzedaż. Pozwala to uniknąć płacenia zawyżonej ceny, całkiem nieadekwatnej do danej nieruchomości oferowanej przez danego sprzedającego.
 1. Zakup za dużego domu. Chodź może się to wydawać trywialnym problemem, wcale tak nie jest. Ponieważ im większa powierzchnia domu na sprzedaż tym po pierwsze wyższą jego cena, a po drugie, wyższe koszta utrzymania domu w trakcie jego eksploatacji. Dodatkowo zbyt duża powierzchnia domu, jest cięższa do zagospodarowania, przez co wymarzony dom zamiast stać się miejscem odpoczynku i oaza, do której wraca się z utęsknieniem po ciężkim dniu, stanie się molochem, w którym zabraknie tego czegoś. Największy nie zawsze znaczy najlepszy, czasem lepiej jest zdecydować się na kupno mniejszego domu na sprzedaż, pozwala to zaoszczędzić pieniądze nie tylko w momencie jego zakupu, ale także w przyszłości w trakcie jego eksploatacji.

  Sprawdź również:

   

 1. Nagminnie popełniany błąd przez osoby kupujące domu to ignorowanie otoczenia posiadłości. Kupno domu czy mieszkania to nie tylko zakup budynku, ale także wejście w środowisko sąsiadów, a jeśli to jest nieprzychylne dla nowych osób, nawet najpiękniejszy dom, może nie wynagrodzić codziennych problemów. Często można znaleźć piękne domy na sprzedaż w świetnej lokalizacji, które nie mogą znaleźć kupca. Powodem tego SĄ właśnie sąsiedzi lub okolica, raczej nikt nie chce mieszkać w okolicy cmentarza lub ze wścibska sąsiadką za płotem, która będzie śledzić bacznie każdy nasz ruch i działanie na własnej posesji. Oczywiście można się odgrodzić od sąsiadów wysokim płotem i nie zważać na nich, jednak czy nie jest przyjemniej, kiedy wiemy, że obok mamy życzliwą osobę, która zawsze zerknie na dom w trakcie naszej nieobecności, lub zaprosi na kubek kawy na tarasie w letni poranek? Dlatego warto przed zakupem domu na sprzedaż zrobić małe rozeznanie w okolicy, lub wprost spytać o tę kwestię sprzedającego.
 1. Kolejny bardzo poważny i możliwe kosztowny w konsekwencji błąd to brak wynajęcia rzeczoznawcy, który w profesjonalny sposób oceni stan techniczny domu na sprzedaż. Zawsze należy zwrócić uwagę, na jakość instalacji elektrycznej, wodociągowej oraz zadaszenie i komin, ponieważ wymiana tych elementów może być równa nawet połowie wartości domu. Dobry rzeczoznawca oceni wszelkie ważne dla nas kwestie, dzięki czemu będziemy od początku wiedzieli, na czym stoimy, o ile nie planujemy gruntownej przebudowy domu pod swoje potrzeby z wymiana wszelkich instalacji, jest to warunek wręcz obowiązkowy przy zakupie domu. Pozwala on nie raz na obniżenie ceny domu o kilka tysięcy.
 1. Ostatni i chyba najpoważniejszy błąd osób kupujących domu na sprzedaż, to brak spisania warunków transakcji na piśmie. Nie ma, co wierzyć ślepo uczciwość sprzedającego, lepiej zabezpieczyć się na zapas poprzez ustalenie i spisanie wszelkich warunków zawarcia umowy, terminów przekazania kluczy do domu, elementów wyposażenia, które wchodzą w cenę domu. Pomimo, że niektóre rzeczy są oczywiste, jeśli nie są zapisane na piśmie często takie się nie okazuje.

Istnieje jeszcze wiele kwestii pobocznych, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie domu, jednak powyższe punkty poruszają te najbardziej newralgiczne i najczęściej spotykane błędy przy zakupie domu na sprzedaż, warto unikać ich popełniania, aby ograniczyć sobie ilość stresu w tej życiowej sytuacji.

Polecamy: