Jednym z niezbędnych podzespołów każdego komputera są dyski twarde. Jest to nośnik danych, dzięki któremu na urządzeniu możemy przechowywać różnego rodzaju pliki i instalować oprogramowanie. To właśnie często ten element decyduje o efektywności pracy komputera. Obecnie na rynku dostępne są różne pojemności, prędkości i rodzaje dysków twardych, dzięki czemu możliwe jest ich kompatybilne dopasowanie do rodzaju urządzenia, na którym ma pracować oraz charakteru pracy, jaka będzie na nim wykonywana.
Czym jest i jak działa dysk twardy?
Dysk twardy jest elementem, bez którego nie może obejść się żaden komputer. Dzięki działaniu tego urządzenia możliwe jest zainstalowanie systemu operacyjnego i niezbędnego oprogramowania. Oprócz tego stanowi swoisty magazyn, w którym przechowywane są pliki w postaci dokumentów, zdjęć, filmów, czy muzyki. Dyski twarde nazywane są również nośnikami pamięci trwałej, do zadań których należy zapisywanie, przechowywanie i przetwarzanie znajdujących się na nim danych. Warto podkreślić, że często to wymiana tego konkretnego elementu może znacznie przyspieszyć pracę komputera i sam start systemu operacyjnego oraz zainstalowanych na urządzeniu aplikacji.
Rodzaje dysków twardych
Dyski twarde możemy podzielić ze względu na sposób działania i ich budowę. Do najstarszych rodzajów urządzeń należą talerzowe dyski HDD. Nazywane są również dyskami magnetycznymi. Urządzenie tego typu składa się z talerzy, na których dzięki głowicy elektromagnetycznej zapisywane są dane. Za zapis i odczyt odpowiadają strumienie elektromagnetyczne wytwarzane przez głowicę. Do niewątpliwych zalet tych dysków należy niska cena i duża pojemność nośnika. Wadą tego rozwiązania jest natomiast relatywnie długi czas dostępu do danych, hałas podczas pracy oraz niska odporność na urazy mechaniczne. Jeżeli dysk tego typu ma być przenoszony, należy bardzo uważać, gdyż już przy pierwszym upadku może dojść do znacznego uszkodzenia i utraty danych. Drugą kategorią są dyski SSD. Ich działanie opiera się na technologii pamięci flash. Zapis i odczyt danych następuje znacznie szybciej niż na klasycznych dyskach talerzowych. Oprócz tego pracują praktycznie bezgłośnie, ze względu na brak ruchomych elementów wewnątrz urządzenia i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną chyba wadą jest ich dość wysoka cena. Ostatnią z kategorii są dyski twarde hybrydowe SSHD. Ich budowa przypomina tradycyjny dysk talerzowy, wzbogacony jednak o pamięć półprzewodnikową, która zwiększa prędkość działania. Ze względu na połączenie najlepszych cech obu wspomnianych wcześniej dysków mają dobry stosunek ceny do oferowanej pojemności i szybkości pracy. Podobnie jak dyski HDD są podatne na uszkodzenia, należy więc obchodzić się z nimi delikatnie.
Dyski wewnętrzne i zewnętrzne
Oprócz podziału dysków ze względu na ich budowę, możemy skategoryzować je przez wzgląd na ulokowanie. Mamy w tym wypadku do czynienia z dwiema kategoriami, którymi są dyski twarde wewnętrzne i zewnętrzne. Dyski wewnętrzne znajdują się w obudowie laptopa, czy komputera stacjonarnego i stanowią swoistą całość urządzenia. Jeżeli chodzi natomiast o dyski zewnętrzne, to są one często wykorzystywane do przenoszenia większej ilości danych pomiędzy komputerami. Łączą się z nim za pomocą kabla USB. Również w przypadku dysków zewnętrznych warto zadbać o ich ochronę w postaci solidnej obudowy, która zabezpieczy przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. W szczególności, gdy będzie on w ciągłym użytku i często będziemy go przenosić. Dyski tego typu stanowią też dobrą opcję do tworzenia kopii zapasowych, czy po prostu zwiększania dostępnej przestrzeni do przechowywania plików. Możemy traktować się zarówno jako archiwum, w którym przechowujemy dane, jak i dużych rozmiarów mobilny nośnik pamięci tak jak pendrive.
Najważniejsze parametry dysków, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu
Podczas wyboru konkretnego rodzaju dysku, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter pracy, jaki ma wykonywać i kompatybilność z posiadanym sprzętem. Jeżeli zależy nam na bardzo szybkiej pracy i np. korzystamy ze skomplikowanego oprogramowania albo jesteśmy miłośnikami gier, warto zainwestować w dysk SSD. Jeżeli bardziej istotne jest dla nas posiadanie dużej ilości miejsca na dane i w dobrej cenie, warto postawić na tradycyjny dysk talerzowy. Świetnie sprawdzi się, gdy mamy dużych rozmiarów kolekcję zdjęć, filmów, czy muzyki. Kolejną sprawą jest sprawdzenie, czy konkretne urządzenie będzie obsługiwane przez nasz komputer. Kolejnym krokiem jest ustalenie rodzaju złącza, czyli portu interfejsu. To ważne, by w ogóle móc korzystać z dysku. Kupując dysk, należy zapoznać się też ze sposobem zapisu danych oraz ogólną specyfikacją i wydajnością. Parametrem, który powinien nas zainteresować, jest też ilość pamięci podręcznej. Dobrze jest jeszcze przed zakupem zastanowić się, jak dużo miejsca będzie nam potrzebne i jednocześnie założyć sobie możliwy do zrealizowania budżet. Dzięki temu już na wstępie możemy wyeliminować dręczące nas wątpliwości.