Odbiór techniczny nowego mieszkania – krótki poradnik

Choć po zakupie deweloperskiego nowego mieszkania w Krakowie i podpisaniu umowy wstępnej wydawałoby się, że najważniejszy i najtrudniejszy krok mamy już za sobą, często okazuje się, że ten jest dopiero przed nami. Jest nim bowiem odbiór mieszkania, a zatem oficjalne przekazanie nam kluczy do niego przez dewelopera, ale też konieczność podpisania protokołu, który będzie dla dewelopera naszym potwierdzeniem co do pasującej nam i spełniające nasze oczekiwania jakości samego mieszkania. Wbrew pozorom ten aspekt jest najważniejszy w całym procesie – warto jest więc przygotować się do niego w taki sposób, aby nasze nowe lokum rzeczywiście było idealne, wolne od wad i usterek. Nawet tych absolutnie najmniejszych. W końcu płacimy za nie na tyle dużo, że możemy oczekiwać właśnie perfekcji.

Jak przygotować się do odbioru?

Jeżeli nasze nowe mieszkanie w Krakowie zamierzamy odebrać z rąk przedstawiciela firmy deweloperskiej samodzielnie (nie jest to jedyna opcja; patrz: sekcja poniżej), musimy przygotować się do tego i nie iść na żywioł. Pewne jest bowiem, że przy odbiorze mieszkania http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz we wszystko wmiesza się ekscytacja związana z przeprowadzką – ta może nieco zaburzyć nasze myślenie i doprowadzić do tego, że przeoczymy to, co może być ważne. Dlatego też zadbajmy o to, żeby:

– umówić się na odpowiednią godzinę – pamiętajmy, aby po odbiór mieszkania umówić się o godzinie, w której na zewnątrz wciąż jest widno; ma to ogromne znaczenie, gdyż w świetle dziennym wszystko znacznie bardziej rzuca się w oczy, aniżeli w przypadku oświetlenia wątłą żarówką; jeżeli deweloper będzie wiedział o defektach, możliwe, że będzie chciał je w jakiś sposób zatuszować – bądźmy wścibscy i zaglądamy dosłownie w każdy kąt – ale zadbajmy też o to, aby wszystko było dobrze widoczne;

– zasięgnąć języka – jeżeli którykolwiek z naszych znajomych kiedyś decydował się na zakup mieszkania od dewelopera, warto spytać się, jak on podchodził do odbioru – na co zwracał uwagę, a przede wszystkim co okazało się konieczne do poprawienia – a nuż ten sam problem wystąpi u nas?

– sporządzić listę rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę – bazujemy przy tym na poradach uzyskanych od znajomych oraz na wszelkich źródłach, na których możemy polegać; pomóc nam może dosłownie wszystko – Internet, specjalistyczne pisma; dobrym rozwiązaniem będzie też pytanie fachowca, który po prostu się na tym zna – podpowie, na co patrzeć i jaki błąd najczęściej popełniają firmy budujące popularne “deweloperki”;

– mieć świadomość bycia klientem – to my jesteśmy tutaj klientem, o którego deweloper musi zadbać – nie odwrotnie; nie ma więc sensu godzić się na to, co zostanie nam serwowane, jeżeli tylko w jakikolwiek sposób nam się to nie podoba; deweloper nie może wycofać się z umowy wstępnej – dlatego też musi wprowadzić wszystkie poprawki, które mu zgłosimy – niezależnie od tego, czy dotyczą małych usterek czy większych defektów;

– być wymagającymi i wybranymi osobami – nawet jeśli nie jesteśmy tacy na co dzień, mieszkanie jest na tyle drogie, że możemy sobie pozwolić na jak największą dozę wybredności – nie zadowalamy się półśrodkami i rozwiązaniami, które z góry są skazane na niepowodzenie; nie zgadzamy się na nie, bo po prostu nie musimy; nowe mieszkanie w Krakowie musi być dokładnie takie, jakie oczekujemy, żeby było – bez ustępstw i kompromisów.

 

Zobacz inwestycje na rynku pierwotnym:

 

Czy warto zabrać ze sobą profesjonalistę?

Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o odbiór nowego mieszkania w Krakowie jest zabranie ze sobą osoby towarzyszącej. Jak już zostało powiedziane wcześniej, perspektywa przeprowadzki może nas podekscytować na tyle, że będziemy chcieli mieć wszystko “na już, natychmiast” – może i zapewne tak zadziała. Dlatego warto mieć obok siebie kogokolwiek, kto spojrzy na to chłodnym okiem. Nawet kompletny laik jest w stanie wypatrzeć pęknięcia, ubytki i innego rodzaju defekty.

Jeżeli mamy taką możliwość, zabierzmy ze sobą osobę, która na co dzień zajmuje się remontowaniem mieszkań i domów- nawet jeśli za jej usługi będziemy musimy zapłacić, pojawi się ona na miejscu z narzędziami, które pozwolą jej oszacować dosłownie wszystko – nie tylko ilość powierzchownych usterek, ale również i odpowiednie poziomowanie podłóg i ścian i tego typu bardzo specjalistyczne rzeczy, na które zwykły człowiek może nie zwrócić uwagi, a które w późniejszym okresie użytkowania mieszkania (na przykład w czasie jego urządzania) mogą wyjść. Profesjonalista będzie wiedział, gdzie szukać błędów – w końcu naprawia je praktycznie na co dzień.

Podsumowanie

Decydując się na skorzystanie z usług dewelopera, w obrębie której znajdują się nowe mieszkania Kraków, musimy pamiętać, jak ważny w całym tym procesie jest odbiór własnego lokum. To on pozwala nam uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości i to dzięki niemu możemy się upewnić, że zamieszkamy w miejscu, o którym zawsze marzyliśmy. Pamiętajmy, że ludzką rzeczą jest mylić się – nie bójmy się więc wytykać błędów popełnionych przy tworzeniu naszych czterech kątów. Nawet wtedy, gdy błędy te są zaledwie marginalne i pozornie niewiele znaczące.

Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl
Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl
InHouse Nieruchomości Szczecin
ul. Błogosławionego Wincentego Kadłubka 39/2
71-524 Szczecin
787 560 993
www.inhouse.szczecin.pl
Marina deweloper
ul. Przestrzenna 11
70-800 Szczecin
609 11 30 55
www.marina-developer.pl