Najlepsze tapety do pokoju dziecięcego

Każdy rodzic decydujący się urządzić dla swojego dziecka pokój od absolutnych podstaw, zawsze dba o to, by w tym miejscu najmłodszy członek rodziny czuł się bezpiecznie pod każdym względem. Ważny element wystroju dziecięcego pokoju od zawsze stanowią tapety ścienne. Dziecięcych motywów pośród proponowanych przez producentów tapet ściennych znajdziemy całe mnóstwo, wszystkie zachwycają kształtami oraz kolorami. Dziecko od najmłodszych lat otoczone barwami, rozwija się w o wiele radośniejszej i słoneczniejszej atmosferze.

Nowoczesne tapety ścienne do pokoi dziecięcych mają jeszcze jedną, niebagatelną zaletę – wykonywane są wyłącznie z ekologicznych materiałów. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko z biegiem czasu nie będzie borykało się z żadną alergią czy innymi niedyspozycjami spowodowanymi nietolerancją na określone elementy czy związki chemiczne. Każde dziecko od pierwszej chwili pokocha tapety z motywami charakterystycznymi dla jego małego, prywatnego świata: misiami, zajączkami, cukierkami, lodami, chmurkami i wielu innymi…

Tapety do pokoików nieco starszych dzieci

Także można znaleźć wśród ofert sklepów internetowych. Szczególnie wielkiej frajdy dostarczają dzieciom tapety, które można malować. Możliwość działania kolorami na całej powierzchni ścian daje dzieciom nie tylko mnóstwo radości, ale także sprzyja rozwojowi ich motoryki, wrażliwości oraz koordynacji ruchowej. Po tapetach malować można dowolnie wybranym środkiem materiału plastycznego. Czasami może to być farba, innym razem kredka. Dzieciom do malowania po ścianach można dawać pędzle i inne, miękkie narzędzia plastyczne. Jednak najwięcej radości będą z pewnością miały dzięki malowaniu własnymi rączkami. Uczyć się będą pozostawiania po sobie śladów, zobaczą, jak naprawdę wygląda ślad pozostawiony na rączce, co z pewnością wpłynie także na rozwój ich wyobraźni. Domowe tapety ścienne mogą więc nabrać zupełnie nowego wyrazu w sytuacji, gdy dziecko zacznie robić ślady naprzemiennych części ciała, ręki, nogi. Może w ten sposób nauczyć się, że zostawianie śladu za każdym kolejnym podejściem pozostawia po sobie inny, równie ciekawy jak poprzedni efekt.

Co zrobić, żeby pokój dziecięcy wydawał się odrobinę większy?

Maleńkie pokoje dziecięce mają swój niepodważalny urok, jednak dobrze jest dokonać jakiegoś technicznego zabiegu, który sprawi, że te miejsca zaczną się nam wydawać nieco większe, niż w rzeczywistości. Jak się do tego zabrać? Rozejrzyjmy się za rozwiązaniem, by tapety, które powiększą pokój, były także kolorowe i budzące pozytywne skojarzenia u naszego dziecka. Noworodki jeszcze nie zwracają zbytnio uwagi na to, jaką przestrzenią są otoczone, ale już dla dwu czy trzylatka jakość organizowanej przestrzeni pod kątem wizualnym ma ogromne znaczenie. Pokój dziecięcy optycznie powiększą tapety ścienne zawierające stopniowane kolory, mogą być one jednolite, a także w formie tęczy. Wszak, im bardziej kolorowo w pokoju dziecięcym, tym bardziej ciekawie. Efektowna tapeta, którą można malować także zda tutaj egzamin. Tym razem stworzenie słonecznej i wielobarwnej kompozycji malarskiej stać może po stronie rodziców. Pokój wyda się większy poprzez nagromadzenie na tapecie do malowania różnych labiryntów oraz uliczek w pespektywie. Im więcej zawiłości, tym ciekawszy efekt wizualny.

Jaki typ tapety najbardziej spodoba się przedszkolakowi?

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo silnie zaczyna krystalizować się gust. Jeśli dziecko lubi każdego dnia spędzać czas przy oglądaniu bajek w telewizji, graniu w fabułę przed monitorem komputera, czytaniu książeczek z licznymi ilustracjami, to możemy mieć pewność, że zapytane o wybór tapety, podejmie jasną i rzeczową decyzję. To, jaki rodzaj tapety do własnego pokoju dziecko jest w stanie wybrać, w dużej mierze zależy od zjawisk i przedmiotów, jakimi się na co dzień otacza. Jeśli rodzice od najmłodszych lat dbali o tzw. „kulturę wizualną” swojej pociechy, w takich sytuacjach do głosu dochodzić będą efekty wychowawcze. Chłopcom najbardziej podobają się tapety ścienne, na których coś się dzieje, widać jakąś akcję, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze sceną na dachu wieżowca, czy też z pojedynkiem piłkarzy na murawie. Dziewczynki cenią rozwiązania tapet kojarzących się z magią, krasnoludkami, lasem i kwiatami. Uwielbiany jest także motyw dobrych wróżek.

Kleje bezpieczne dla dzieci

Sama tapeta nie ma zbyt silnej mocy szkodliwości dla naszego dziecka. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba wybrać właściwy klej, a w wielu substancjach tego typu czają się szkodliwe środki chemiczne. Jeśli mamy już zaplanowane położenie w dziecinnym pokoju tapety jaki klej wybrać, by wszystko nie odbiło się negatywnie na zdrowiu naszego dziecka? Na wielu stronach internetowych bezpośrednio związanych z parentingiem temat ten był od lat naruszany. Zdania rodziców są podzielone, ale z pomocą zawsze są skłonni przyjść lekarze pediatrzy. Odradza się stosowanie klejów do tapet o wysokim wskaźniku siarki oraz pochodnych benzyny. Im więcej wody w składzie ma klej do tapet – tym bardziej w praktyce okazuje się bezpieczny. Obserwujmy zatem wszystkie etykiety dołączone do opakowań z klejem. To na ich podstawie jesteśmy w stanie wydać jednoznaczne ekspertyzy na temat tego, co zaszkodzi nam w warunkach domowych, a co będzie w pełni bezpieczne.