Jak zorganizować transport podczas przeprowadzki?

Dzisiejsze czasy sprawiły, że migracje ludności pomiędzy miastami, regionami, a nawet poszczególnymi dzielnicami w obrębie jednego miasta są na porządku dziennym. Niestety przeprowadzka do innego lokum może okazać się bardzo problematyczna, zwłaszcza gdy dotyczy przenosin do innego miasta. Większość osób musi wtedy zapewnić sobie jakiś zewnętrzny transport, gdyż ciężko przewieźć cały dobytek w jednej walizce. Jak go zorganizować?

Najistotniejsze problemy w czasie przeprowadzki

przeprowadzka Gdańsk
przeprowadzka Gdańsk

Największym wyzwaniem podczas przenoszenia całego swojego dobytku z jednego lokalu do drugiego, jest zapewnienie sobie transportu. Jednak wcześniej trzeba zająć się spakowaniem wszystkich rzeczy tak, by podczas wynoszenia ich z mieszkania lub domu, późniejszego przewożenia oraz rozpakowywania nic się nie zniszczyło. Do przeprowadzki należy się więc przygotować wcześniej. Najlepszą metodą jest pożyczenie kilku wygodnych walizek i spakować do nich te rzeczy, które ta się bezpiecznie do nich załadować. Całą resztę, w tym delikatne akcesoria, takie jak elementy szklane można zapakować do kartonowych pudeł. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno podczas ich przenoszenia, jak i podczas transportu – nie ważne, jakim autem będzie się jechało – w takich pudełkach może powstać luz, co sprawi, że wszystko będzie wewnątrz nich latać. Chcąc ochronić swoje rzeczy osobiste przed zniszczeniem podczas przeprowadzki we Wrocławiu, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu należy zapakować kartony tak, by wewnątrz nie było wolnych przestrzeni. W praktyce oznacza to, że trzeba wszystko spakować tak ściśle, jak to tylko możliwe, a wolną przestrzeń wypełnić na przykład papierem, folią lub jakąś gąbką. Podczas ścisłego pakowania, trzeba jednak pamiętać, że tekturowe kartony mają ograniczoną wytrzymałość, także nie można w nie napakować zbyt dużo, gdyż po prostu pęknie im dno. Gdy pudła będą już zapakowane, trzeba je dobrze zakleić taśmą, gdyż przewożenie autem osobowym lub ciężarówką ma to do siebie, że pudła będą się trzęsły. Mogą się nawet poprzewracać na pace auta, więc nie ma co żałować dużej ilości solidnej taśmy i zabezpieczyć pudła jak najmocniej się da. Dopiero w następnej kolejności można przejść do organizowania auta.

Jaki samochód do transportu rzeczy podczas przeprowadzki?

Przed przystąpieniem do organizowania transportu, trzeba oszacować, jak wiele rzeczy chce się przewieźć. Optymalnym rozwiązaniem będzie spakowanie się w walizki i kartony, a dopiero potem analizowanie jak dużo miejsca to wszystko zajmuje, gdyż przed spakowaniem, ciężko będzie to określić. Jest to kluczowe, gdyż o wiele łatwiej będzie zorganizować auto osobowe niż ciężarówkę, a jeśli wszystko da się zmieścić do osobówki,  to nie ma większego sensu przepłacać za większe auto. Przed porywaniem się na wynajmowanie busa, warto wcześniej się zastanowić, czy nie wystarczy zwykłe kombi. Okaże się to o wiele tańsze, a samo zorganizowanie takiego auta będzie łatwiejsze. Jeśli jednak zabudowa kombi to za mało, aby pomieścić podczas przeprowadzki cały dobytek, najlepiej jest wynająć małego busa. Takie auta można znaleźć w licznych wypożyczalniach samochodów, a ich cena oscyluje wokół 150-300 zł za jedną dobę. Jeśli znajdzie się dużą, sieciową wypożyczalnię to niekiedy istnieje nawet możliwość odstawienia auta w innym mieście, co jest bardzo wygodne, gdy ktoś przeprowadza się pomiędzy aglomeracjami. 

Samochody ciężarowe do przeprowadzki

Może się jednak okazać, że zwykły bus to za mało, zwłaszcza gdy w grę wchodzi przewożenie mebli i sprzętu AGD i RTV. O ile pralka lub lodówka zmieści się do przeciętnego auta osobowego z zabudową kombi, o tyle trzeba brać pod uwagę, że nie zmieści się tam już nic więcej. W takiej sytuacji należy znaleźć auto ciężarowe. Niestety sprawa się tutaj nieco komplikuje, gdyż wynajęcie takiego samochodu przeważnie nie może być brane pod uwagę, gdyż zwykłe prawo jazdy kategorii B nie umożliwia prowadzenia takich pojazdów. Wtedy trzeba poszukać firmy zewnętrznej, która prowadzi wynajem tego typu aut, razem z kierowcą. W większych miastach jest sporo firm, które się pałają taką działalnością, a często nawet specjalizują się właśnie w przeprowadzkach. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie, gdyż nawet mając duże meble do przewiezienia, pakując wszystko do małej ciężarówki, nie powinno być problemu ze zmieszczeniem się.


Decydując się na wynajęcie auta z kierowcą, warto w pierwszej kolejności rozejrzeć się za firmami, które dedykują swoje usługi osobom organizującym przeprowadzkę. Takie firmy przeważnie zapewniają też ludzi, którzy są odpowiedzialni za wyniesienie spakowanych wcześniej przez właściciela rzeczy oraz mebli. To sporo ułatwia, gdyż nie trzeba organizować znajomych do wynoszenia dużych kanap, foteli lub lodówki. Dodatkowo takie firmy przeważnie dysponują specjalistycznymi akcesoriami pomagającymi w transporcie przedmiotów wielkogabarytowych. Są to różnego rodzaju łapki do mebli, szelki nośne i pasy transportowe.  Ich wykorzystanie pozwoli na sprawne i szybkie wyniesienie nawet najbardziej nieporęcznych przedmiotów, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzenia ich.