Drony – co należy o nich wiedzieć?

Drony w ostatnich czasach cieszą się ogromną popularnością. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia jedynie z samolotami z papieru, później powstały te zdalnie sterowane, a teraz jesteśmy świadkami najnowszej generacji dronów https://vobis.pl/sport/sport-i-silownia. Co ciekawe jest to fantastyczna forma rozrywki, ale drony mają także szereg pozytywnych zastosowań, o których nie do końca mamy pojęcia. Czym jest dron? W jaki sposób działa? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Jakie zastosowania mogą mieć drony? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy serdecznie do przeczytania poniższego artykułu.

 

Czym jest dron?

Jeżeli próbowalibyśmy zdefiniować pojęcie drona, z pewnością moglibyśmy stwierdzić, że jest to latający samolot bezzałogowy, który to z reguły posiada kamerkę, dzięki czemu jesteśmy w stanie robić zdjęcia, nagrywać filmiki lub obserwować podgląd obrazu na żywo. Skąd pochodzi nazwa tego nietypowego urządzenia? Otóż jest to słowo z języka angielskiego “drone”, co w tłumaczeniu na nasz język oznacza truteń, bzyk, ewentualnie wargot. Jako ciekawostkę warto przedstawić informację, że tego typu sprzęt po raz pierwszy wykorzystywany był w technologiach wojskowych, jednak w szybkim czasie stał się popularny wśród przeciętnych użytkowników, którzy z tamtejszą branżą nie mają nic wspólnego. Ceny za tego typu urządzenia zaczynają się w granicach 85 zł, jednak są to egzemplarze, które zazwyczaj nie mają kamerki, nie są zbyt stabilne, mają słabe silniczki, dlatego nie zaleca się ich kupowania osobom, które chciałby naprawdę wypróbować ten sprzęt.

 

W jaki sposób działają drony?

Przede wszystkim napędzane są za pomocą małych silniczków, które to wprawiają śmigła w ruch, tym samym powodując, że urządzenie jest w stanie wzbić się w powietrze pozostając w bezruchu. Całość działa dzięki akumulatorom, ewentualnie bateriom. Jak długo mogą wytrzymać bez ładowania? W tym przypadku dużo zależy od jakości sprzętu, najtańsze egzemplarze są w stanie latać jedynie kilka lub kilkanaście minut, te ze średniej półki do około godziny, a najdroższe ponad 2 godziny, pokonując tym samym dystans nawet 30 kilometrów. Mogą być sterowane na dwa sposoby- za pomocą pilota lub specjalnego programu na telefon. Warto także zwrócić uwagę na kwestie prawne, bowiem dron nie może przekroczyć wysokości 50 metrów. Jeśli jednak użytkownik potrzebuje wzbić się na większą wysokość, konieczne jest zgłoszenie planu lotu. Z jaką prędkością może poruszać się urządzenie? Najlepsze bezzałogowce są w stanie osiągnąć nawet 100 km/h.

 

Na co zwracać uwagę podczas kupowania drona?

Dla wielu najważniejsza w dronie jest kamera i to właśnie od niej zaczniemy wszelkie przemyślenia. Dzięki niej możemy nagrywać filmy i robić zdjęcia, które to zapisują się na karcie pamięci. Dodatkowo możliwy jest podgląd obrazu na żywo, co także wydaje się być świetnym rozwiązaniem, bowiem poruszając w dowolny sposób urządzeniem możemy delektować się cudownymi widokami. Najlepiej, aby kamera była w stanie nagrywać w rozdzielczości FullHD, a dla jeszcze lepszych doznań- w 4K. Co jest jeszcze istotne? Prędkość rejestrowania obrazu powinna wynosić przynajmniej 30 klatek na sekundę, w przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia ze słabą płynnością obrazu. Kolejnym istotnym parametrem w dronie z pewnością jest stabilizacja. Jeśli zależy nam na odpowiedniej jakości wideo, nie może dojść do sytuacji, w której urządzenie będzie drgało lub poruszało się na boki. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są modele, które posiadają 3-osiową stabilizację. Ważne jest także to, z jaką łatwością steruje się dany pojazd. Najlepiej gdyby model wyposażony był w specjalny kontroler, co umożliwi precyzyjny lot. Jednak co ciekawe, smartfon bardzo dobrze może spełniać funkcję sterowniczą, o ile pobrana aplikacja jest odpowiednio zaprogramowania. Nie można zapomnieć o takich parametrach jak czas trwania lotu, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej zaplanować kręcenie niektórych ujęć. Istotny jest także zasięg urządzenia, a także udźwig. Ta druga informacja w sposób szczególny przyda się osobom, które montują dodatkowe akcesoria.

 

Szerokie zastosowanie dronów w dzisiejszych czasach

Drony to jak wiadomo świetna forma rozrywki, jednak są także szeroko wykorzystywane w wielu branżach. Najczęściej używane są do produkcji filmowych. Z pewnością nie raz obserwowaliśmy sceny, w których widzimy miejsce akcji od góry, co powoduje niesamowite doznania. Jest to także świetna maszyna do sprawdzenia stanu infrastruktury. Jak wiadomo, do niektórych miejsc ciężko się dostać, jednak małych rozmiarów dron, w dobrych rękach, jest w stanie przemieścić się właściwie gdzie tylko chcemy. Kamery, które posiadają 30- krotny zoom pozwalają na przybliżenie nawet najmniejszych elementów https://vobis.pl/sport/higiena/uroda. Często korzysta się także z kamer termowizyjnej, co jest stosowane w branży budowlanej i elektroenergetycznej. Dron idealnie sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych, jak np. klęski żywiołowe, a także oceni poziom wegetacji roślin. Za pomocą tych urządzeń mogą odbywać się również loty na potrzeby geodezji. Dodatkowo monitorują ulice, chronią mienie, środowisko, patrolują granice państwa.