Najgorętsze smartfony pierwszej połowy 2020 roku

Choć pierwsze kilka miesięcy 2020 roku upływa pod znakiem dynamicznych zmian gospodarczych wywołanych epidemią wirusa Covid 19, nie wszystkie branże zwolniły. Taką branżą jest na przykład telefonia komórkowa, która rozwija się równie szybko, jeśli nie szybciej niż do tej pory. Przyjrzyjmy się, jakie modele smartfonów cieszą się obecnie największym zainteresowaniem wśród użytkowników według międzynarodowego serwisu branżowego GSMArena.

Apple Iphone SE

Nowy Iphone ze stajni amerykańskiego producenta. Jeden z najcieńszych i najlżejszych z Iphone’ów nadal jest wyposażony w najpotężniejszy procesor, jaki obecnie jest montowany w telefonach komórkowych – sześciordzeniowy Bionic A13 Na pokładzie tego telefonu odnajdziemy także mocny układ graficzny – czterordzeniowy Apple GPU. Ekran to niemal pięciocalowa matryca Retina IPS LCD o świetnej jasności i dobrym kontraście chroniona przez wzmacniane szkło. Ten telefon to jednak nie tylko wydajny system operacyjny i wielozadaniowość. To także mocne głośniki oraz zaskakująco dobry aparat fotograficzny wykonujący dobre zdjęcia zarówno w dzień, jak i w nocy. O ile dotychczasowe smartfony od firmy Apple zaskakiwały ceną na niekorzyść, ten model jest wyjątkiem. Producent deklaruje cenę niespełna 500 Euro. To naprawdę atrakcyjna oferta biorąc pod uwagę, że za tę cenę dostajemy nowego, mocnego Iphone’a.

Realme 6 Pro

Realme to seria mocnych flagowców od chińskiej firmy Xiaomi, która zasłynęła oferowaniem zaskakująco wydajnych telefonów za niewielkie pieniądze. Tym razem dostajemy w ręce wersję Pro smartfonu, który już wcześniej uchodził za dobry model. Wersja rozszerzona została wzbogacona o teleobiektyw oraz specjalny moduł oferujący szerokokątne zdjęcia selfie. Oba oferują jedne z najlepszych zdjęć wśród telefonów w tym przedziale cenowym. Warto wspomnieć, że główny aparat (jeden z czterech dostępnych) wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 64 Megapikseli. Niejeden aparat fotograficzny nie pochwali się takimi parametrami zdjęć. W oczy z pewnością rzuca się wyświetlacz IPS LCD oferujący świetne odwzorowanie barw oraz, jak twierdzi producent, odświeżanie obrazu z częstotliwością aż 90 herców, co gwarantuje niezwykle płynny obraz i obsługę. Jak na tę klasę sprzętu zaskakuje również wytrzymałość baterii, która w testach laboratoryjnych osiąga niemal 5 dni w trybie bezczynności. To bardzo dużo, jak na tak nowoczesny smartfon. Jednocześnie cena wydaje się kusząca. Proponowana kwota podana przez producenta to niewiele ponad 300 Euro dla wersji z 64 Gb pamięci wewnętrznej oraz 6 Gb pamięci RAM.

Samsung Galaxy S20 Ultra

To jeden z najnowszych modeli smartfonów oferowanych przez firmę Samsung. Z pewnością pierwszym, co rzuca się w oczy jest cena. Niemal 1400 Euro proponowane przez producenta robi wrażenie. A co otrzymujemy kupując telefon komórkowy wart niemal 8 tysięcy złotych? Przede wszystkim piękny, siedmiocalowy wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem 120 herców, szkłem ochronnym Gorilla Glass 6 z przodu i tyłu obudowy oraz certyfikatem wodoodporności IPX68. To ekstremalnie wysoka wartość, która zapewni płynne wyświetlanie w każdej aplikacji, grze i filmie. Ale to jeszcze nie wszystko. Głośniki stereo grają głośno i wyraźnie, a ładowanie baterii, jak na tak szybkie podzespoły jest błyskawiczne. Co zapewnia odpowiednią wydajność tego smartfona? Na pokładzie nowego Samsunga odnajdziemy nowy procesor, ośmiordzeniowy Exynos 990 oraz szybki układ graficzny Mali G77 MP11. Zdjęcia oraz filmy nagrywane w jakości 4K robią ogromne wrażenie. Czasami można zapomnieć, że nadal mamy do czynienia z telefonem komórkowym, który zmieścimy w kieszeni, a nie z dedykowaną, profesjonalna kamerą służącą do kręcenia filmów. Na poparcie tych faktów niech posłuży rozdzielczość głównego aparatu, która wynosi aż 108 Megapikseli. Z założenia ma to być jeden z pierwszych smartfonów gotowych na pełną obsługę sieci 5G, która ciągle jest w fazie testów. Na pełną dostępność do sieci 5G przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale firma Samsung robi już pierwszy, odważny krok w przyszłość.

Co czeka nas w niedalekiej przyszłości

Obserwacja rynku smartfonów pozwala przyjąć, że producenci prześcigają się, jeśli chodzi o kilka kluczowych rozwiązań. Najbardziej w oczy rzucają się wyświetlacze. Przodujący jak zwykle w kwestii nowinek Samsung zaproponował dwa modele smartfonów – Samsung Galaxy Fold oraz Samsung Galaxy Z Flip, które wyposażone są w składane, zginane wyświetlacze. Pomijając oczywiście niesamowity efekt wizualny takiego rozwiązania, otrzymujemy dzięki temu znacznie więcej miejsca na wyświetlanie interesujących nas danych, większą wygodę przeglądania stron internetowych oraz komfort oglądania filmów. Kolejną kwestią, która napędza rynek smartfonów jest postępująca miniaturyzacja coraz mocniejszych aparatów fotograficznych. Jeszcze kilka lat temu smartfon z aparatem 15 Megapikseli wydawał się robić zdjęcia porównywalne z niejedną lustrzanką. Dziś rozdzielczość nierzadko przekracza 100 Megapikseli (co umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 4K, czyli takiej jaką odnajdziemy w najnowszych telewizorach). Rynek smartfonów rozwija się bardzo prężnie i nieustannie przybywa konkurencji. Wymusza to nie tylko spadek cen istniejących technologii, ale także ciągły rozwój nowych rozwiązań. Pozostaje przyglądać się z ciekawością do czego doprowadzą zmagania gigantów takich, jak Xiaomi, Apple czy Samsung za kilka lat.