Brama garażowa segmentowa jaki otwór – jakie jest nadproże w garażu? Tak zaczyna się rozmowa z osobą, która zdecydowała się zamówić bramę segmentową. Faktem jest, że do umieszczenia konstrukcji bramy potrzebne jest miejsce po prawej, lewej stronie, a przede wszystkim nad otworem. I tak, to miejsce nad bramą to nadproże. O wielkości otworu lepiej zdecydować na etapie projektowania lub na początku budowy garażu. Zoptymalizuje to koszty w trakcie budowy, a także zapewni maksymalną wygodę użytkowania bram garażowych.
Aby montaż bram nie powodował niepotrzebnych problemów, należy:
- Określić wymiary otworu.
- Wybrać materiał ścienny.
- Doprowadzić prąd do miejsca instalacji napędu bramy.
Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę?
Główne wymiary garażu, które należy wziąć pod uwagę przy montażu bram segmentowych, to:
- Szerokość otwarcia. Dla wygodnego wjazdu do garażu otwór powinien być o 60-80 cm szerszy niż samochód (wraz z lusterkami bocznymi).
- Dla samochodu osobowego – optymalna szerokość drzwi to 2,4 – 2,7 metra
- Dla jeepa lub minibusa – optymalna szerokość to 2,8 – 3 metry
- Dla dwóch samochodów – optymalna szerokość wynosi od 5 metrów.
Dla wygody wsiadania i wysiadania pasażerów szerokość bramy garażowej rozwieranej segmentowej powinna być o 20-30 cm większa niż szerokość samochodu z otwartymi drzwiami. Jeśli planowane jest umieszczenie półek do przechowywania narzędzi i sprzętu wzdłuż ścian, szerokość garażu należy zwiększyć o szerokość półek.
Wysokość otwarcia garażu
Wysokość otwarcia powinna być o 20-30 cm wyższa niż wysokość pojazdu. Należy pamiętać, że w bramach garażowych segmentowych obsługiwanych ręcznie w otworze występuje zwis dolnego płata bramy, w wyniku, czego wysokość przejazdu zmniejsza się o 15-20 cm., Dlatego na przykład w bramach roletowych obsługiwanych ręcznie (awaryjne) wysokość otworu musi wynosić 35-50 cm wyżej niż wysokość pojazdu. Przy obliczaniu wysokości otworu nie można zapomnieć wziąć pod uwagę możliwości zainstalowania anteny lub bagażnika dachowego na dachu samochodu.
Głębokość garażu
Bardzo często nie zwraca się uwagi na tę wartość, co może prowadzić do poważnych trudności na etapie montażu bram segmentowych. Jeśli głębokość garażu jest niewystarczająca, drzwi będą opierać się o tylną ścianę i nie będą mogły się całkowicie otworzyć lub może nie wystarczyć miejsca na zamontowanie napędu elektrycznego. Głębokość garażu = wysokość otwarcia + 100 cm do montażu napędu elektrycznego.
Wysokość nadproża
Nadproże to odległość od górnej krawędzi otworu do stropu. Jest niezbędny do montażu profili prowadzących i mechanizmu sprężynowego bramy segmentowej. Jeżeli powierzchnia bramy jest mniejsza niż 8 m2, zalecane jest ustawienie wysokości nadproża w zakresie od 130 mm do 500 mm. W przypadku bram garażowych o powierzchni powyżej 8m2 oraz bram z wbudowaną furtką minimalna wysokość nadproża musi wynosić, co najmniej 210 mm.
Szerokość ściany po prawej i lewej stronie otworu
Ściany boczne – odległość od granic otworu do ścian bocznych pomieszczenia. Są one potrzebne do mocowania prowadnic pionowych, wzdłuż których porusza się podczas podnoszenia i opuszczania. Ściany boczne muszą mieć, co najmniej 125 mm. W przeciwnym razie trzeba będzie poważnie zmodyfikować otwór, co wymaga dodatkowego czasu i zasobów.
Najlepsze rozwiązania konstrukcyjne?
Wiele osób decydując się na zamontowanie bramy garażowej zastanawia się czy ma to być brama segmentowa czy brama garażowa roletowa. Co lepsze? Porównując je, można zauważyć pewne podobieństwo w cechach. Wspólnymi cechami tych bram są: poziome lamele, montowanie w prawie każdym otworze, mają tę samą zasadę działania, posiadają ochronę antykorozyjną. Obydwa rodzaje bram garażowych wykonuje się tak samo.
Brama roletowa z łatwością zamyka otwór o szerokości do 6 metrów i wysokości do 3 metrów, jednocześnie zajmując niewiele miejsca w garażu. Bramy segmentowe mogą mieć szerokość do 7,5 metra i wysokość do 3 lub 5 metrów (dla bram przemysłowych).Ten rodzaj bramy o tak ogromnych gabarytach jest dość łatwy w obsłudze ręcznej. Natomiast bramy garażowe roletowe mają ograniczenia w zakresie ręcznego sterowania szerokością – około 3 metry, więc wszystko, co przekroczy te wymiary, będzie sterowane napędem elektrycznym.
Co wybrać?
Przy określaniu, która jest lepsza: bramy roletowe lub segmentowe, należy również wziąć pod uwagę wielkość otworu. W przypadku modelu roletowego obowiązuje ograniczenie powierzchni płótna do 25 m2. To znacznie ogranicza zakres modeli. Bramy segmentowe pozwalają na zabezpieczenie otworów o parametrach do 48 m2. Jeśli otwór jest większy, nietrudno określić, co jest lepsze: bramy segmentowe czy roletowe. W przypadku małych bram garażowych o powierzchni do 8m2 montowane są sprężyny naciągowe.
Wysokość nadproża musi wynosić, co najmniej 100mm (przy podnoszeniu ręcznym) i 125mm dla bram z napędem. Tak jest w teorii. Ale w praktyce, żeby nie złapać milimetrów, warto zrobić 150mm. Jeżeli jest otwór o powierzchni ponad 8m2? W przypadku bram większych niż 8m2 (zamontowane sprężyny skrętne) nadproże 210mm, ale lepiej 250mm. Nie można zapominać, że ściany mogą być krzywe. Co jeśli trzeba wbudować furtkę? Dla wszystkich bram garażowych segmentowych z furtką, niezależnie od wielkości, wymagane jest nadproże min. 210mm (montaż standardowy). Bramy z drzwiami przejściowymi są zawsze wyposażone w sprężyny skrętne.