Wakesurfing – jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Nie da się ukryć, że sporty wodne dostarczają nam naprawdę wspaniałych wrażeń. Przyjemnie chłodząca woda, ciepło, piękne słońce, wysiłek fizyczny oraz masa endorfin to jest to czego oczekujemy. Trudno byłoby obok takiej mieszanki przejść obojętnie. Jednak nie każdy ze sportów możemy wszędzie uprawiać.

Odpowiednie wyposażenie

Surfing w naszym kraju jest niezmiernie popularny. Fanów tego sportu przybywa z każdym rokiem. Jednak wciąż surfingowcom czegoś brakowało. To dla osób, które chciały ujeżdżać fale w śródlądowych warunkach powstał równie znany wakesurfing. Czym jest wakesurfing oraz do potrzebujemy do uprawiania tego sportu? Zastanówmy się.

Na samym początku zaznaczmy, że wakesurfing nie jest sportem wymagającym jeśli chodzi o sprzęt niezbędny do jego uprawiania. Bardzo podobnie jak surfing klasyczny, tak i wakesurfing to przede wszystkim odpowiednie deski do wakesurfingu. Specyfika tego sportu wodnego wymaga zastosowania “boarda” krótszego. Niewielkie wymiary powodują, że deska jest naprawdę ultra zwrotna. Deski tego typu zostały tak zaprojektowanie, aby mogły współgrać z motorową falą generowaną przez łódź. Łatwiej dzięki temu jest przemieszczać się wzdłuż samej spiętrzonej wody oraz także kontrolować sytuację. Aby móc zachować podczas zabawy w wakesurfingu cieplny komfort, to musimy zainwestować w pianki neoprenowe. Zależnie od samej temperatury wody, w której zamierzamy surfować mamy do wyboru krótkie pianki z rękawami i nogawkami uciętymi, jak i także pianki pełne, które ochraniają całe nasze ciało. Musimy się liczyć z tym, że wszelkie potrzebne przedmioty nie należy do najtańszych. Musimy być przygotowani na wydatek. Można oczywiście kupić bardzo tanią deskę oraz także pianki neoprenowe, ale czy to ma sens? Nie za bardzo. Tanie produkty są niestety niskiej jakości. W związku z tym nie posłużą nam zbyt wiele.
Inwestując większe pieniądze możemy liczyć na sprzęt naprawdę z wyższej półki. Dzięki temu sprzęt będzie nam służył nie przez jeden sezon, a przez wiele sezonów. Będziemy pod wrażeniem trwałości. Tak się stanie, gdy nie będziemy zważać na wygląd deski, a jej parametry oraz cechy techniczne. Dzięki temu dokonamy naprawdę wyboru, który się okaże strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również:

Gdzie nauczymy się wakesurfingu?

Każda z przygód kiedyś się rozpoczyna. Wiadomo, że początki raczej nigdy nie są zbyt łatwe. Jeśli chodzi o wakesurfing, to wiele osób jest samoukami, ale także jest spora grupa osób, które postanawiają uczyć się w szkole pod okiem instruktorów profesjonalnych. Nie tylko dowiemy się jak czerpać z wakesurfinu przyjemność, ale także poczujemy na własnej skórze siłę fal. Bardzo ważne jest także to, że poznamy ludzi, dla których wodne sporty to prawdziwa pasja. Są w stanie nas zarazić tym hobby.
Jednak, aby rzeczywiście trafili na wspaniałe osoby, to warto wybrać sprawdzoną szkółkę. Dosyć nieodpowiedzialnym postępowaniem będzie zapisanie się do pierwszej lepszej placówki. Wybierzmy taką, która jest sprawdzona. Najlepiej gdyby to była szkoła z polecenia. Jeśli nikt z naszych znajomych nie uczęszczał na tego rodzaju zajęcia, to poszukajmy wskazówek w sieci. Bardzo dużym wyznacznikiem będą opinie w sieci. Im więcej opinii jest pozytywnych, tym jesteśmy bardziej skłonni to zapisania się na zajęcia. Na całe szczęście w znacznej większości instruktorzy sportów wodnych to prawdziwi pasjonaci. Wykonują swoją pracę z powołaniem i do kogoś takiego chcielibyśmy trafić.

Obozy wakesurfingowe

Bardzo dużą popularnością cieszą się również obozy wakesurfingowe. Obozy są organizowane zarówno w Polsce, jak i także w Europie czy też na całym świecie. Oczywiście są państwa, które słyną ze sportów wodnych, jednak w Polsce również da się pośmigać na falach. Jedyne co w naszym kraju jest nie szczególne, to krótki sezon oraz kapryśna pogoda. Jednak przyzwyczailiśmy się już do tego.
Ile kosztuje taki obóz? Obozy wakesurfingowe są dostępne w różnych cenach. Wszystko jest zależne od tego, w jakim kraju oraz w jakim miejscu się odbywa. Wiadomo, że w Polsce obozy będą tańsze niż na drugim końcu świata. Jednak porównajmy sobie poszczególne warunki. Dzięki temu podejmiemy dobrą decyzję i miło spędzimy urlop. Jedyne co będzie trudne to powrót po dwóch tygodniach do szarej rzeczywistości bez wakesurfingu. Wówczas pozostaje nam nic innego jak planowanie kolejnego obozu czy też wyjazdu na wakesurfing. Na pewno zakochamy się w tym sporcie i to bez pamięci. Każdą wolną chwilę będziemy chcieli spędzać na sportach wodnych. Możemy specjalizować się w wakesurfingu, ale możemy także sprawdzić swoich sił w innych sportach wodnych. Jest to już kwestia indywidualna.

Na sam koniec pragniemy dodać, że sport to zdrowie. Aktywność ruchowa nie tylko pomoże nam być w formie, dobrze wyglądać, ale także być zdrowym. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową dietą potrafią zdziałać cuda. Co więcej także zwiększą naszą odporność. W dzisiejszych trudnych czasach jest to bardzo ważne i pożądane. Spróbujmy. Nie mamy nic do stracenia.