Gdy nadmiar rzeczy w domu zaczyna przeszkadzać…

Większość Polaków latami zbiera drobne ozdoby, książki, płyty, niechciane prezenty czy części do sprzętów użytku domowego, twierdząc, że przydadzą się w przyszłości. “Jeszcze będę to czytał”, “to na pewno się przyda” – ile razy się tak oszukiwałeś lub słyszałeś to od domowników? Wasz dom się nie powiększa, a rzeczy wciąż przybywa. Przychodzi jednak dzień, gdy mówisz temu PAS.

Pierwsza selekcja

Stwierdziłeś już, że przedmiotów w twoim mieszkaniu jest zdecydowanie za dużo https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/. Chcesz się ich pozbyć, ale wszystko wydaje się tak cenne i wartościowe. Wyrzucenie czegokolwiek przyprawia cię o drgawki. Z pomocą przychodzi popularna zasada, wedle której każdy przedmiot oceniasz według trzech pytań: 1. Czy jest on użyteczny? 2. Czy wiążą się z nim wspomnienia/sentyment? 3. Czy rzecz jest ładna? Odpowiedź na każde z nich doprowadzi Cię do sukcesu w twoich porządkach. Odpowiedź: NIE na każde z postawionych pytań oznacza, że przedmiotu zdecydowanie należy pozbyć się z naszej przestrzeni, ponieważ nie spełnia absolutnie żadnej funkcji. 

Co z tym zrobić?

Podzieliliśmy właśnie rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Tylko teraz…co z nimi zrobić? Niesprawne przedmioty najlepiej od razu wyrzucić, chyba, że ich części można wykorzystać (np. niezapisane kartki ze starych zeszytów szkolnych). Pamiętajmy tutaj o podstawowych zasadach segregacji. Przedmioty sprawne możemy oddać naszej dalszej rodzinie lub potrzebującym. Istnieje też wiele grup na portalach społecznościowych, które pozwalają na oddanie niechcianych rzeczy do osób, które ich potrzebują.  Ubrania możemy oddać do punktów zbiórki lub włożyć do specjalnych pojemników na odzież używaną. Książki, których nie będziemy już czytać można oddać do pobliskich bibliotek miejskich lub szkolnych. Zabawki, którymi nie bawią się nasze pociechy na pewno ucieszą pobliskie przedszkole (koniecznie wypierzmy pluszaki przed tą operacją). Upewnijmy się tylko, że osoby, które chcemy obdarować na pewno potrzebują naszych rzeczy. W przeciwnym razie przerzucamy tylko problem w kolejne ręce.

Sprzedaż naszych pamiątek

Zdarza się jednak, że przedmioty, które są w naszym posiadaniu mają konkretną wartość. Książki są nowe, aparat prawie nie był używany. Co wtedy? Jeśli nie znamy wartości przedmiotu najlepiej udać się do lombardu. Pracownicy lombardów wycenią przedmiot i poznamy orientacyjną cenę naszej własności. Dla uzyskania pełnej, opinii warto odwiedzić kilka punktów tego typu, aby wyrobić sobie rzetelną opinię lub wyciągnąć średnią. Dalej czekają nas już trzy drogi: 1. Sprzedajemy przedmiot od razu w lombardzie, 2. Wystawiamy przedmiot na aukcję w sklepach czy portalach internetowych, 3. Bierzemy udział w targu staroci.

Każda opcja ma swoje plusy i minusy. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać najlepszą dla siebie. Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży przedmiotu – najlepiej wybrać lombard w Warszawie. Pracownicy przyjmą rzecz od ręki i od razu wypłacą nam pieniądze w gotówce. Minusem tej metody jest fakt, że w lombardzie zarobimy mniej niż przy sprzedaży bezpośredniej.  Lombard w Warszawie musi na transakcji zarobić, więc za sprzedawaną rzecz dostaniemy mniej środków.

Sprzedaż bezpośrednia

Taka forma wymaga od nas jednak więcej zaangażowania. W podanych wcześniej przykładach będziemy zobowiązani albo zabrać wszystkie niechciane rzeczy w konkretnym dniu na targ staroci (często również opłacić wpisowe) lub wyprzedaż garażową i czekać na klienta  lub wystawić przedmioty w Internecie. To też nie jest sposób dla leniwych. Musimy napisać ogłoszenie, zrobić dobre jakościowo zdjęcia, a później spotkać się z klientem lub wysłać przedmiot aukcji pocztą https://www.lombard-vip.pl/o-firmie/. Ogłoszenia internetowe są chyba jednak najbardziej czasochłonną formą. Nie zawsze jest popyt na używane przedmioty i możemy czekać na kupującego długimi tygodniami. Jest to forma sprzedaży dla cierpliwych, rzadko zdarza się bowiem, by w ciągu jednego czy dwóch dni sprzedać produkt. Jednak łatwiej jest nam trafić na pasjonata np. starych kaset magnetofonowych i możemy w ten sposób znacznie podbić cenę. Niejednokrotnie zdarza się wówczas, że osiągniemy zysk dużo wyższy od wartości rynkowej sprzedawanego przedmiotu, co może przeważać w wyborze metody sprzedaży.

Podsumowanie

Odgracanie mieszkania nie należy do rzeczy łatwych. Jesteśmy przywiązani do pewnego układu w domu, a porządki mogą wprowadzać wrażenie pustki. Są one jednak często konieczne, gdy nasze rzeczy przestają być użyteczne czy pasować do wystroju mieszkania. Możemy pozbyć się niechcianych przedmiotów szybko i wyrzucić je do śmietnika lub dać im nowe życie. Zależnie od ich stanu i wartości możemy je przekazać potrzebującym lub sprzedać dalej. Dostępne są trzy metody sprzedaży: lombard w Warszawie, targi staroci lub wyprzedaże garażowe oraz portale aukcyjne/społecznościowe. Nasze możliwości czasowe (to jak szybko chcemy pozbyć się przedmiotu) w dużej mierze determinują wybór konkretnej metody. Najwyższy zarobek jest możliwy przy sprzedaży na portalach aukcyjnych, będziemy jednak musieli na niego długo poczekać. Szybki i pewny zysk czeka nas za drzwiami lombardu.